Ana Sayfa Haberler 24 Eylül 2020 10:45

Kamuda HES kodu uygulamasına DİKKAT!!

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge sonrası dünden itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu zorunlu hale getirildi. Artık işlemler HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasıyla yapılıyor. Vatandaşlar HES kodu sorgulandıktan sonra binaya giriş yapabiliyor.
Danışma bölümünde karşılanan vatandaşların Hayat Eve Sığar uygulamasından, SMS veya E Devlet üzerinden edindikleri HES kodu sorgulanıyor. HES kodu sorgulaması yapılan ve risk taşımadığı tespit edilen kişiler, x-ray cihazından geçtikten sonra işlem yapacakları birime gidiyor. HES kodu olmayanlar ise kamu binalarındaki hizmetlerden faydalanamayacak.
HES Uygulaması bütün Kamu kurum ve kuruluşlarında, (Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlükleri) uygulanacak.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar’da sosyal medya üzerinden bir uyarı yayınladı.
Kanar yayınladığı uyarı yazısında şu ifadelerde bulundu.
Kamuoyuna Duyurulur
Bursa Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü Covid-19 Tedbirleri kapsamında; belediye personelimiz ve vatandaşlarımız “Hayat Eve Sığar-HES” mobil uygulaması üzerinden aldıkları HES Kodları ile kurumumuza iş ve ziyaret amaçlı giriş yapabileceklerdir. HES Kodu Sorgulaması sonucunda onay verilen vatandaşlarımızın belediyemize girişine izin verilecektir. Mağduriyetlerin önüne geçmek ve hizmetlerin devamlılığı için lütfen alınan kararlara uyalım.

Yorumlar