Mustafakemalpaşa Haberin doğru adresi, Mustafakemalpaşa İlçesi gündem, haberler, ekonomi, eğitim, sağlık, spor ve Mustafakemalpaşa Radyoları
DOLAR
7,4649
EURO
9,0348
ALTIN
436,63
BIST
1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Hafif Kar Yağışlı
0°C
Bursa
0°C
Hafif Kar Yağışlı
Salı Çok Bulutlu
1°C
Çarşamba Çok Bulutlu
4°C
Perşembe Az Bulutlu
9°C
Cuma Parçalı Bulutlu
11°C

20 Yıllık Rüya Gerçek 0ldu

Mustafakemalpaşa Belediyesinin “20 Yıllık Rüya, 50 yıllık Gelecek” sloganıyla yola çıktığı Keltaş yolu Sakar Tepe mevkiindeki Çan Deresi İçme Suyu arıtma Tesisleri dün açıldı.

20 Yıllık Rüya Gerçek 0ldu
03.11.2008
0
A+
A-

Arıtma Tesislerinin açılış törenine Yurt Partisi Genel Başkanı eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, İlçe Kaymakamı Adem Saçan, siyasi parti ilçe başkanları, daire amirleri ve ilçe halkı katıldı.
Açılışa gelen davetliler Başkan Öztetikler tarafından tesisi kapısında karşılandı.

Açılış konuşmasını yapan Öztetikler “İnsanlığın yaşadığı en büyük sorun küresel ısınma ve aşırı nüfus artışıdır. Bu sorunlar dünyada yaşam alanlarının ve yaşam kaynaklarının hızla azalmasına sebep olmaktadır. En önemli yaşam kaynağı sudur ve maalesef alternatifi yoktur.

Yani suyun yerine bir başka madde koyulması mümkün değildir. Su ve suyun paylaşımı gelecekte, dünyada ülkeler arasında en büyük sorun olacaktır. Türkiye su kaynakları bakımından zengin bir ülkedir.

Fakat nüfusu da hızla artan bir ülkedir. Nüfus da, tarım ve sanayide gelişmeler arttıkça su ihtiyacı da artmaktadır. Bu nedenle su hesaplarımız bu güne göre değil geleceğe göre yapılmalı, planlanmalı, stratejiler oluşturulmalıdır.

Bu konuda devlet politikası belirlenmelidir. Belediye başkanları için temel alt yapı yatırımları zor kararlardır. Hem çok fazla maddi külfetler getirir, hem de pek görülmez. Ama şehrin geleceğini kurtaran projeler bu yatırımlardır.

Biz bu arıtma tesisine harcadığımız parayla; bir adet belediye sarayı veya iki adet kapalı pazaryeri veya otuzdört tane açık hava spor kompleksi veya dört mahallenin tüm sokaklarını komple asfalt veya 8 mahallenin tüm sokaklarını komple parke taşı yapardık. Belki çok güzel yollarımız olurdu ama o yollardan geçen insanlar ellerinde bidonlarla su peşinde gidiyor olurlardı.

İşte bu zor kararları vererek bizlerden önce projelendirilen Çan Deresi İçme Suyu yatırımına başlangıç yaptık. Projenin ilk aşaması olan kaynağından kente getirilmesi (38 km) çok zor arazi koşullarına rağmen tamamlanmıştır.

2. etabı olan Çan Deresi İçme Suyu Arıtma Tesisi ise bugün tamamlanarak hizmete girmektedir. 3. ve son aşaması ise şehir içi şebeke hatlarının yenilenmesi ve 7500 tonluk merkez depo kurulması çalışmalarıdır.

Şuan her birinin projesi hazır ve program çerçevesinde çalışmalarına başlanılacak durumdadır. İhtiyaç fazlası olan suyla Çan Deresi İsale Hattı üzerinde bulunan belde belediyeleri ve köylerimizin de su sorununa çözüm getirilmeye çalışılmıştır. Bugüne kadar yapılan yatırım 3.750.OOOYTL Arıtma Tesisi olmak üzere l0.000.000YTL (l0Trilyon) bulmuştur.

İşin önemli bir boyutu da tüm bu maliyetler için Mustafakemalpaşa Belediyesi kendi kaynaklarını kullanmıştır. Yani sizlerin paralarıyla gelecek için önemli bir yatırım yaptık. Sizlerden beklediğimiz ise suyumuza sahip çıkmak, tasarruflu kullanmak, boşa harcanmamasını sağlamaktır. Bu önemli projede emeği geçen, katkı sağlayan, büyük, küçük, partili, partisiz herkese teşekkür ediyor. Arıtma Tesisimizin tüm hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Daha sonra son yıllarda yapılan çok güzel şeylere bir yenisi daha eklendiğini belirten İlçe Kaymakamı Adem Saçan konuşmasında “Belediyemizin gerçekleştirmiş olduğu Arıtma Tesisleri son iki yıldır Türkiye’de yaşanan en büyük krizdir.

Çok şükür ilçemizde, bu ağır şekilde hissedilmese de içme suyu hatta sulama suyunda büyük sıkıntılar çekilmiştir. İçme suyunda olmasa da ova köylerimizde sulama suyunda sıkıntılar oldu. Yeterli derecede sulanmadığı için kuruyan bahçelerimiz oldu. Artık acil olarak devletimiz ve hükümetimiz acil planlar yaparak mutlak surette önümüzdeki 5 yıllık program içerisinde gerek içme suyu havzalarını, gerekse sulama suyu havzalarını yaratmak zorundadır.

Eğer bir daha kurak geçen bir yaz mevsimiyle ve ondan önceki bahar mevsimi iyi yağış alamayan bir kış mevsimi geçirirsek çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalacağız. İlçemizde de çok şükür ki bizden öncede belediye başkanımızdan öncede mesai vermiş tüm belediyeci arkadaşlarımızı kutluyorum. Bu kaynaklarımız gerçekten yeterlidir.

Bütün kuraklığa rağmen ülkenin çok çeşitli yörelerinde çok büyük sıkıntılar yaşanmasına rağmen ilçemizde çok önemli bir içme suyu sıkıntısı çekilmemiştir.

Bu tesiste; bu amaçla çok önemli, çok faydalı bir hizmettir. Türkiye Cumhuriyetle birlikte yeniden kendisini yaratan bir ülkedir. Bu memleket için bir taş koyan, çok önemli bir iş yapmıştır.

Bunu belediyemi, merkezi otorite mi yapar, valilik, il özel idaresi mi gerçekleştirir, kim yaparsa yapsın. Mustafakemalpaşa’ya hizmet eden herkes saygı duyulacak insandır. Belediye başkanını bu konuda kutluyorum.”dedi.

Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan konuşmasında AKP Hükümetini eleştirdi.
Tantan, “Bu gün burada çok güzel bir tesisi açıyoruz. Belediye başkanımız Hayri Başkan heyecanlandı ama heyecanlanmakta haklı, bu çok güzel bir eser. Belediye başkanını ve belediye meclis üyelerini kutluyorum. Bu kararı vererek hayata geçirmelerinden dolayı.

Çünkü bütün iller ve ilçelere bakıldığında yerleşim var ama kullanılması bakımından arıtma tesisleri var mı? Ne kadarı kullanılabiliyor.

İşte geçenlerde gazetelere yankı yapan İzmir Ankara’da ki sudan zehirlenme olayları, hep bunlar görüldü, demek ki bu tesis son derece önemli, bu tesis büyüklüğü itibarıyla da Mustafakemalpaşa’ya uzun yıllar hiç eklenmeksizin ihtiyaç duyulmaksızın Mustafakemalpaşalılara büyük hizmet verecektir.

Tabi Türkiye’de yanlış uygulamalardan kaynaklanan yerel altı sularındada büyük tehlikeler var, bizim önümüzde tehlike olarak gözüküyor. Yerel altı suları nasıl kazanılacak? bunlar için önlemler alınmalıyız. Avrupa’da suya yönelik bir tehdit terör suçu olarak kabul edilirken, Türkiye de maalesef bu yok.

PKK’lılar maalesef meclise girdi. Bunları bitirmenin yollarını biliyorlar. Mersin gümrüğünden geçiniyorlar. Bunu bu hükümette biliyor, bunların raporları var. Biz niye korku içinde yaşayacağız.

AKP Hükümeti önemli yasalar çıkartamıyor, PKK’nın bütün mal varlığına el koymuyor. Buna hiç kimse bir şey söyleyemez. Muhalefete de iş düşüyor ama onlarda uyuyor. Evet bu gün dünya maalesef tehditler altında, bu tehditlere karşı milletimiz ortak hareket etmeli, bir takım sıkıntılar olabilir ama bütün siyasi partilere görev düşüyor, tüm kamu görevlileri, özel şirketler, bu olayda birlik olmalıyız, kavga ortamında yaşarsak ilerleyemeyiz.

Türkiye de yıllardan beri kirli siyasetle kimliksiz bir siyaset yapan kişilerin fotoğraflarını görüyoruz. İnanıyorum ki halkı iktidara taşıyan sizlersiniz.

Bu gün geçmişten daha fazla cesur olmaya, daha kararlı olmaya, daha irademizi iktidara taşımaya, hangi parti olursa olsun kararlı olmalıyız.

Bana ne diyemez siniz, bize ne diyemezsiniz. Allah’ın Emrini görmemezlikten gelemeyiz. Aklını özgürce kullanacaksın, aklını doğru kullanırken asla doğruluktan şaşmayacaksın, asla paylaşımdan şaşmayacaksın, asla çalışmaktan şaşmayacaksın, doğru karar ile iktidarı belirleyeceksiniz.”dedi.

Daha sonra Başkan Öztetikler suyun açılışının yapıldığını dile getirdikten sonra davetlilere yapılan ikramlarla tesisler hizmete girdi.

Haber- Fotoğraf : A.Hikmet Öztaşkın

HABER HAKKINDAKİ DİĞER RESİMLER

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız


Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız


Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Yasal Uyarı : Bu sitedeki tüm haber ve resimlerin telif hakları tarafımızdan korunmaktadır.Sitemizdeki hiçbir resim,haber veya diğer materyaller izinsiz veya kaynak gösterilerek kullanılamaz.Aksi bir durum tespit edildiğinde kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
1
Haber ve videolarınız için iletişim..
Haber nitelikli fotoğraf veya videolarınızı whatsapp hattımızdan paylaşabilirsiniz.
Mesaj Gönder butonuna tıklayınız...