Ana Sayfa Haberler 14 Mayıs 2019 11:37

Madeni Eşyacılar İftarda Bir araya geldi

Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası üyeleriyle iftar programında buluştu.

Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası üyeleriyle iftar programında buluştu.

Grand Düğün Salonunda Pazartesi akşamı gerçekleştirilen iftar programına, BESOB Başkanı Arif Tak, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, AK Parti İlçe başkanı Murat Hallaçoğlu, AK Parti ilçe teşkilatı üyeleri ve Başkan yardımcısı Sn.Ercan Leblebici, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tekin Uzkınay, Ticaret Borsası Başkanı Sadettin Akkoyunlu, çeşitli oda başkanları ile çok sayıda oda üyesi katıldı. İftar programına ev sahipliği yapan Madeni Eşya Esnaf Odası başkanı Önder Aydın ve yönetim kurulu üyeleri iftar yemeğine gelen misafirlerini kapıda karşılayarak tek tek ilgilendi.

Dualarla yapılan iftarın ardından bir konuşma yapan Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın şu ifadelerde bulundu.

‘Çok değerli Üyelerimiz, Basınımızın değerli mensupları.

Odamızın Geleneksel olarak düzenlemiş olduğu iftar programına Hoş geldiniz şeref verdiniz. Mübarek Ramazan ayı vesilesiyle, bizleri bir araya getiren Rabbimize hamd olsun. Rabbimiz tuttuğumuz oruçları kabul, iftar sofralarımızı bereketli kılsın.

Saygı değer Misafirlerimiz ve değerli üyelerimiz.

Esnafımız Devletine, milletine bağlı, ülkesine hizmeti vazife edinmiş, bilgi ve becerisini alın terine katarak ülkesine hizmet eden güzide insanlardır.

Esnaf ve sanatkârlarımız Ülkemizin ekonomik ve toplumsal hayatında vazgeçilmez öneme sahiptir.

Türkiye de esnaf ve sanatkârlarımız aileleri ve çalışanlarıyla birlikte değerlendirildiğinde ülke nüfusunun 5’te birini oluşturmaktadır.

Ozellikle Esnafımız işletme sayılarının çokluğu ülke çapında istihdama sağladıkları büyük katkı ile ekonomimizin can damarını oluşturmaktadır.

Fakat son zamanda bağ kur ve Sigortaya primlerine gelen artış ile esnafta sıkıntı çekmektedir. primlere gelen artış emekli aylığına yansımamakta emekli olan esnaf aldığı maaş komik rakamları oluşturmaktadır.

Esnaf bağ kur ve ssk primlerinin desteklenmesi gerekmektedir. Esnafın yüksek enerji girdilerinden çektiği sıkıntının yanında birde yüksek pirim ödemesi Esnafı sıkıntıya sokmaktadır.

Taabiki yapılan güzel şeyleri takdir ediyoruz. Bağ kurlu SGK ve Sen şulu sen bulu diye ayrılan inşalar günümüzde tüm hastanelerden faydalanma imkanı buluyor. Biz eleştiriyi yaparken takdir etmesini bilen insanlarız.

Değerli üyelerimiz 5362 sayılı kanuna göre esnaf odaları oluşturulmuştur bu oda biz yönetime gelmeden önce de vardı biz yönetime gelmeden önce de aidat toplanıyordu. Tabiki büyükşehir yasasıyla birlikte aidatlarda yükseldi Birlik başkanımızın da uzun süreden beri uğraştığı fakat bir türlü kabul görmediği Aidatların kaldırılıp Noterler tarafından yapılan defter tasdiklerin ve işyeri açma ruhsatlarının odalar tarafından verilmesi hususunda birçok çalışma yaptı inşallah biran önce sonuçlanırda odalarda üyelerde bu aidat yükünden kurtulur.

Değerli misafirlerimiz Ben sözümü fazla uzatmadan sözlerime son verirken Odamız tarafından düzenlenen Motorlu araç alım satım belgelerini de aslında 65-70 kişi civarında yaptık hepsine temsilen aramızda bulunan 5 kişiye hepsinin yine namına aramızda bulunan değerli misafirlerimiz tarafından sertifikalarının taktimini yapacağız.

Tekrardan ramazanını şerifinizin mübaek olmasını temenni ediyor hepinizi saygıyla selamlıyorum. ‘ dedi.

Önder Aydın’ın konuşmasının ardından, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak ve Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ın  konuşmalarının ardından, 5 kişiye sertifika taktimi yapıldı.

Yorumlar