Ana Sayfa Haberler 12 Haziran 2019 10:57

Mustafakemalpaşa’da Türk Kızılayının 151’inci yılı kan bağışıyla kutlandı

Türk Kızılayının kuruluşunun 151’inci yılı dolayısıyla Mustafakemalpaşa’da kan bağışı kampanyası başlatıldı.

Türk Kızılayı Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Mustafa Eren, Türk Kızılayının 151’inci yılı dolayısıyla Adnan Menderes Meydanı’nda gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasında konuştu.

Eren, gazetecilere yaptığı açıklama da, “11 Haziran 1868’de bir grup idealist doktorun “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti”ni kurduğunu, cemiyetin 1877’de “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti” adını aldığını söyledi.

“Kızılay” adını Büyük Önder Atatürk’ün verdiğine işaret eden Eren, “Kızılay, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı’dan miras olarak aldığı pek az kurumdan biriydi. Bölgesinin en büyük, dünyanın ise sayılı insani yardım kuruluşlarından olan Türk Kızılayı, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonunun en aktif üyesi olmasının yanı sıra Federasyon Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmektedir.” dedi.

Kan hizmetlerinde öncü olduklarını vurgulayan Eren, “1957 yılında kan merkezlerini kurmaya başlayan Türk Kızılayı, 2005 yılında Güvenli Kan Temini Programını hayata geçirdi.

O günden bugüne kan bağışını yüzde 654 artırdı. 2018 yılı sonu itibarıyla 2 milyon 581 bin 482 ünite kan bağışına ulaşıldı. Ülke geneline yayılmış 18 bölge kan merkezi bünyesinde 85 hizmet birimde 3 bin 500 personelle 300 noktada hizmetlerini sürdüren Kızılay, Türkiye’nin yıllık kan ihtiyacının tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedeflemektedir. Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı arasında 2013 yılında imzalanan anlaşma ile “Kök Hücre Projesi’ne” başlandı.

Türkök Projesi kapsamında 500 bini aşkın gönüllüyle kök hücre verici kaydı oluşturuldu.

Yüz binlerin Yardımına Koştu

Kızılay, Osmanlı-Rus Savaşı’ndan Kıbrıs Barış Harekâtı’na kadar geçen sürede, Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan yüz binlerce askerin yardımına koştu.

Türk Kızılayı yardım eli uzatmayı sürdürüyor

Bugün Suriye’de, Irak’ta, Somali’de, Endonezya’da, Yemen’de, Gazze’de ve daha birçok ülkede başarılı insani yardım operasyonu yürüten Türk Kızılay, ülke sınırları içinde ise her yıl milyonlarca insana yardım eli uzatmayı sürdürüyor.

Ülke genelindeki şubeleri, temsilcilikleri, yüz binlerce üyesi ve gönüllüsü ile Türk Kızılay, tüm bu çalışmaları yardımsever halkımızdan aldığı güç ile gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor. ” dedi.

Daha sonra kan bağışına destek amacıyla gelen Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mehmet Zeki Koçberber ile birlikte objektiflere poz veren Eren, İlçe Kaymakamımız Mehmet Zeki Koçberber Kan bağışı kampanyamıza bağışta bulunarak bizi onurlandırdı kendisine farkındalık oluşturduğu için teşekkür ediyorum dedi.

Türk Kızılayı Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Mustafa Eren, kan bağışı kampanyasının 10-21 Haziran tarihlerinde olduğunu söyleyerek, kan vermek isteyen gönüllülerin her gün 11.00 – 18.30 saatleri arasında gelerek bağışta bulunabileceklerini ifade etti.

Yorumlar