Ana Sayfa Haberler 15 Haziran 2019 11:27

‘Milli Mücadele Madalyası ve Beratı’

Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı tarafından düzenlenen programla 43 Kıbrıs gazisine ‘Milli Mücadele Madalyası’ verildi.

1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Mustafakemalpaşalı 43 Kıbrıs gazisine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından hazırlanan ‘Milli Mücadele Madalyası ve Beratı’ törenle verildi.

Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı toplantı salonunda düzenlenen programa İlçe Kaymakamı Mehmet Zeki KOÇBERBER, Belediye Başkan Vekili Ercan Leblebici, Garnizon Komutanı Askerlik Şube Başkanı Kıdemli Yüzbaşı Mehmet BÖBERCİ, Emniyet Müdürü Cengiz GÜLTEKİN, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Emre KAVAK, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi Mustafakemalpaşa İlçe temsilcisi Erdinç HAZAR, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi Başkanı Muzaffer UYAR ve Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Erkut ÖNEŞ, kurum amirleri ve gaziler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kısa bir konuşma yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi Mustafakemalpaşa İlçe temsilcisi Erdinç HAZAR, “1974 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatında gazilik unvanı kazanan kahraman gazilere madalyalarının tevcih töreni düzenlediklerini belirtti.
Gazilik ve şehitlik mertebesinin önemine değinen Hazar, Kıbrıs Türklerin uğradığı zulme ve baskıya son vermek için gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın Türk tarihinde önemli bir kahramanlık örneği olduğunu ifade ederek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugünlere gelmesinde bu harekatın planlanmasından uygulamasına kadar emeği geçen herkesin büyük payı var. En büyük pay şüphesiz ölümü göze alarak göğüs göğüse mücadele eden şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize ait. Bu başarı büyük cesaret, fedakârlık ve dirayetle elde edildi.” dedi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi Başkanı Muzaffer UYAR ise konuşmasında; ” 1963 yılında başlayan karanlık Rum emellerini hepimiz biliyoruz. 1974 yılında zirveye çıkan EOKA üzerinden Türk vatandaşları adadan sürmek için yürütülen o karanlık çabalar, 1974 yılında zirveye ulaşmıştı. Herkesin diline artık pelesenk etmiş o “Ayşe Tatile Çıksın” parolasıyla başlayan Türk müdahalesi, aslında adaya gerçekten barış getirmek içindi. Bu harekata katılarak gazi unvanı kazanan gazilerimizi kutluyor, aramızda bugün bulunmayan ve Hakk’a yürüyen gazilerimizi de rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi. “

Konuşmaların ardından Mustafakemalpaşa’da bulunan 43 gaziye Milli Mücadele Madalyası ve Beratı İlçe Kaymakamı Mehmet Zeki Koçberber ve İlçe Protokolü tarafından tevcih edildi. Program toplu olarak çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

Yorumlar