Ana Sayfa Haberler 17 Haziran 2019 12:31

İlçede Sınav Heyecanı

Öğrenciler Üniversiteye girebilmek için haftasonu ter döktüler.

Bütün Türkiye’de 2.5 milyon adayın katıldığı üniversiteye giriş sınavı, ilçedeki okullarda da, hafta sonu üç oturumda gerçekleştirildi.

Öğrenciler sınavda ter dökerken, Velilerde okul dışında heyecanla beklediler.

Okulların önünde kalabalık araç ve insan grupları oluştu. İlçede gerçekleştirilen sınavlar sorunsuz tamamlandı.

Cumartesi günü yapılan Temel Yeterlilik Testi’nin ardından Pazar günü Alan Yeterlilik Testi yapıldı.

Alan Yeterlilik Testi Pazar günü saat 10.15’te başladı. Öğleden sonra saat 15.45’te ise yabancı dil testi gerçekleştirildi.

TYT’de; Türkçe Testinde 40, Sosyal Bilimler Testinde 20, Temel Matematik Testinde 40, Fen Bilimleri Testinde 20 olmak üzere toplam 120 soru soruldu.

 

AYT’de “Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1” testi 40 sorudan oluştu. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1’den 10, coğrafya-1’den 6 soru yanıtladı.

AYT’nin “sosyal bilimler-2” testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluştu. Sosyal bilimler testinde tarih-2’den 11, coğrafya-2’den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer aldı. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde oldu.

YDT’de de Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde toplam 80 soru yer aldı.

EN AZ KAÇ PUAN GEREKİYOR?

ÖSYM tarafından hazırlanan YKS kılavuzuna göre, ön lisans programlarını tercih edebilmek veya özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için TYT’den en az 150 puan almak gerekiyor.

Engelli öğrenciler ise 100 ve üzeri puan aldıklarında özel yetenek gerektiren lisans programlarına başvuru hakkını elde edebilecek.

Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için de ilgili puan türünde en az 180 puan alma kıstası bulunuyor.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM’nin takvimine göre, YKS sınav sonuçları 18 Temmuz 2019 Perşembe günü erişime açılacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebilecekler. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmünde olacak.

Yorumlar