DOLAR
18,6397
EURO
19,6595
ALTIN
1.071,32
BIST
4.855,92
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Çok Bulutlu
17°C
Bursa
17°C
Çok Bulutlu
Cuma Hafif Yağmurlu
17°C
Cumartesi Hafif Yağmurlu
20°C
Pazar Çok Bulutlu
16°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
14°C
Papirüs Pastanesi Mustafakemalpaşa
Papirüs Pastanesi MKP

İsmail Terakye Ticaret Borsasına Adaylığını Açıkladı

Çakır Çerezleri sahibi İsmail Terakye, Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası Başkan adaylığını açıkladı.

İsmail Terakye Ticaret Borsasına Adaylığını Açıkladı
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Nisan ayında gerçekleştirilecek olan Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası seçimleri için ilk adaylık açıklaması Çakır Çerezleri sahibi İsmail Terakye’den geldi.
Terakye açıklamasında şu ifadelere yer verdi. ‘Bilindiği gibi Ticaret Borsaları, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İle Odalar ve Borsalar Kanunu’nda yazılı esaslar çerçevesinde borsaya dâhil maddelerin alım satımı ve borsada oluşan fiyatların tespit, tescil ve ilanı işleriyle meşgul olmak üzere kurulan kamu tüzel kişiliğine sahip kurumlardır. Bu tanımı daha da genişletirsek, Ticaret Borsasının kurulmasının bazı amaçları vardır. Bu amaçlar şunlardır.
* Borsaya dâhil maddelerin, borsada alım satımını tanzim ve tescil etmek.
* Borsaya dâhil maddelerin borsada oluşan her günkü fiyatlarını usulü dairesinde tespit ve ilan etmek.
* Alıcı ve satıcının, teslim ve teslim alma ile ödeme bakımından yükümlülüklerini, muamelelerin tasfiye şartlarını, fiyatlar üzerinde etkili şartları ve ihtilaf doğduğunda ihtiyari tahkim usulleri gösteren ve Birliğin onayıyla yürürlüğe girecek genel düzenlemeler yapmak.
* Yurt içi ve yurt dışı borsa ve piyasaları takip ederek fiyat haberleşmesi yapma, elektronik ticaret ve internet ağları konusunda üyelerine yol göstermek.
* Gerekli belgeleri düzenlemek ve onaylamak.
* Borsaya dâhil maddelerin tiplerini ve vasıflarını tespit etmek üzere laboratuvar ve teknik bürolar kurmak veya kurulmuşlara iştirak etmek.
* Bölgeleri içindeki borsaya ilişkin örf, adet ve teamülleri tespit etmek, bakanlığın onayına sunmak ve ilan etmek.
* Borsa faaliyetleri konularda ilgili resmi makamlara teklif, dilek ve başvurularda bulunmak; üyelerinin tamamı veya bir kısmının menfaati olduğu takdirde bu üyeleri adına veya kendi adına dava açmak.
* Rekabeti bozucu etkileri olabilecek anlaşma, karar ve uyumlu eylem niteliğinde uygulamaları izlemek ve tespiti halinde ilgili makamlara bildirmek.
* Mevzuatla bakanlıklara veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarına verilen işlerin, bu kanunda belirtilen kuruluş amaçları ve görev alanı çerçevesinde borsalara tevdii halinde bu işleri yürütmek.
* Üyelerinin ihtiyacı olan belgeleri vermek ve bunlara ilişkin gerekli hizmetleri yapmak.
* Yurt içi fuarlar konusunda yapılacak müracaatları değerlendirip Birliğe teklifte bulunmak.
* Sair mevzuatın verdiği görevlerle, ilgili kanunlar çerçevesinde Birlik ve Bakanlıkça verilecek görevleri yapmak.

Bu maddelerden de görüldüğü üzere, Ticaret borsaları, kuruluş amaçları doğrultusunda üyelerine çok daha kolay işleyen bir ticari hayat sunmayı amaçlamaktadır.
Aynı şekilde Ticaret Borsaları Çiftçinin ürettiği ürünü satabilmesi için Pazar araştırmasına gerek bırakmadan, arz edenle talep edeni bir araya getiren bir kurumdur. Özellikle büyük miktarda üretim yapan üreticilerin ve kısa zamanda ellerindeki ürünü satması gereken üreticilerin, Pazar bulma derdini ortadan kaldırmayı amaçlar ve bu amaca uygun işlemler uygular.
Ticaret Borsasının çiftçilere bir yararı da şudur. Borsaya üye olmayan üreticiler, ürünlerini satarken yaptıkları ticari işlemlerden dolayı daha yüksek vergi öderken; Borsa üyesi üreticiler yaptıkları ticari işlemlerde, devletten stopaj indirimi alırlar. Dolayısıyla, ticaret borsaları sayesinde alım ve satım yapmakta olan yatırımcılar ödedikleri vergi miktarında önemli derecede azalma sağlarlar. Ayrıca Ticaret Borsaları, Devletin üreticiye verdiği teşvik, destekleme ve kolaylıkların duyurulması ve üreticilerin bu kolaylıklardan yararlandırılmasında aracılık yaparlar.

Peynirci Baba

Ticaret Borsaları Üreticilerimize sağladığı destek kadar, Ülke Ekonomisi içinde bir destek unsuru olarak görev yaparlar. Ticaret Borsalarının olmadığı ülkelerde, üreticilerin ürettiği malı satabilmesi için devletin devreye girmesi, vakit ve nakit ayırması gerekmektedir. Ürününü gerçek eder fiyatıyla satamayan üretici devletten daha fazla destekleme beklemektedir.
Neden bu kadar açıklama, yapıyorum, neden bu kadar ayrıntılı anlatıyorum diye soranlara, bende; ‘Mevcut Ticaret Borsası yönetiminin, anlattığım bu işlemlerden hangisini, gerçekten layıkıyla gerçekleştirdiğini.’soruyorum.

YOL ARKADAŞLARIMLA BİRLİKTE NEDEN ADAYIZ

Borsanın görevlerinin tamamını layıkıyla yerine getirebilmek için yol arkadaşlarımla birlikte Ticaret Borsasına adayız.
Ayrıca; Borsanın asli görevlerinin yanı sıra; ilçemizin Jeopolitik, Siyasi, İklimsel, Bölgesel konumunun üreticimize sağladığı avantajları iyi değerlendirebilmek, dezavantajları da avantaja çevirebilmek en büyük arzumuzdur.
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 60’a yakın akademisyenin görüş ve önerileriyle şekillenen plana göre, Bursa ve İlçeleri 2030 yılına kadar ‘Hizmet ve Tarıma Dayalı Sanayi’ ile büyüyecek. Bu plana göre ilçemizde, tarım ve hayvancılık ile, tarıma dayalı sanayi için yardımcı depolama alanları oluşturulması ve jeotermal seracılık projeleri desteklenecek. Bugün bunlardan yararlanamazsak, ilçemizin lokomotifi durumundaki, tarım ve hayvancılık sektörüde bundan zarar görecektir. Bilhassa süt ve süt mamülleri konusundaki, Pazar payımızı gün geçtikçe artırmak ve bu sektörün ülkemizdeki yeri ve önemi korumak durumundayız.
Ticaret Borsası olarak, tüm bu desteklemelerden yararlanabilmek ve ilçe ekonomisine katkı sağlayabilmek için projelerimiz var. Bir yandan bu projeleri gerçekleştirmek, bir yandan da, anılan bu desteklemelerden, üreticilerimizi yararlandırmaya çalışacağız.

Üretilen taze sebze ve meyvaların dayanma süresi kısıtlıdır. Tarımsal ürünler, mevsimlik olarak üretilebilmektedir. Halbuki bu ürünlere yıl içinde her dönem ihtiyaç bulunmaktadır. Üreticilerin mallarının kısıtlı bir zaman diliminde, yok pahasına satılmasının önüne geçebilecek bir soğuk hava deposu ilçemiz için şarttır. Böylelikle, ürünün bol olduğu dönemde fiyatın aşırı düşmesi engellenecek, uygun ürünlerin pazarlanması yıl boyunca sürecek, dolayısıyla en iyi fiyattan satış sağlanarak üreticilerimizin mağduriyeti giderilecektir.

Dünyada ve Ülkemizde gelişen ekonomik koşullar gün geçtikçe, küçük üreticilerin yok olmasına sebep vermektedir. Küçük üreticiler hem ihtiyaç anlamında tohum, gübre, zirai ilaç gibi malzemeleri, hem ekipman, zirai araç gibi demirbaşları bireysel olarak aldıkları için, pazarlık şansları yüksek olmamaktadır. Ürettiklerini satarlarken de, aynı dezavantajlı durum devam etmektedir. Küçük ölçekli Üreticilerimizin Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri oluşturmak suretiyle, çok ortaklı büyük ölçekli bir Kooperatif haline gelmelerini sağlamak ve bunu desteklemek bizlerin görevidir.

Tüm dünyada kullanılan ve Ülkemizde giderek gelişmekte olan ve üreticilerin doğrudan tüketiciyle buluşmasını sağlayan E-Ticaret uygulamalarını, üreticimize doğru bir şekilde anlatıp uygulatmalıyız. Basitçe bahsetmek gerekirse, E-ticaret, 1995 yılından sonra tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin dijital ortamda online olarak yapılması kavramıdır. E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir. Bugün için E-ticaret, ek bir satışla, satışlarımızı artırmaya yönelikken, doğru tercihler ve uygulamalarda, yarın E-ticaret satışımızın büyük bir bölümünü oluşturabilir. İlçemizde E-Ticaret uygulamalarıyla Yurtdışına büyük miktarlarda satış yapan işletmeler bulunmaktadır. Yerel üreticilerimiz halen bu uygulamaların farkına tam anlamıyla varamamışlardır.

Mustafakemalpaşanın sorunları, aynı zamanda bizimde sorunumuzdur. Özellikle son günlerde Mustafakemalpaşa’da gündeme gelen, siyanürle altın aranması gibi, tarım sektörüne ve hayvancılığa darbe vuracak teşebbüslerle mücadelede daha aktif bir rol oynayıp, tarım ve hayvancılık bölgesi olan ilçemiz ve çevresinde bu tür faaliyetlerin yapılmaması için gerekli çalışmaları yapacak ve hali hazırda bu faaliyetlere karşı devam eden çalışmaları da destekleyeceğiz.
Çarpık yapılaşmanın tarım alanlarını yok etmesi, çarpık yapılaşma ile birlikte artan evsel kirliliğin tarıma ve hayvancılığa darbe vurmasının önlenmesi, kimyasal kirlilikte mücadele konularında çok daha aktif şekilde rol alacağız.
İlçe Tarım Müdürlükleriyle birlikte, Ekolojik tarımla ilgili projelerin hazırlanması, Otobanın açılmasıyla birlikte, üreticilerimizin ürünlerinin hızlı bir şekilde naklinin sağlanması, Tümbüldekte boşa akan sıcak suyun değerlendirilerek, sera projelerinin oluşturulması gibi daha irili ufaklı onlarca projemiz seçim döneminden sonra, göreve layık görülürsek, gerçekleştireceğimiz projelerimiz arasındadır.
Ayrıca üyelerimizin bütün fuar, tanıtım, panel gibi kendi sektörlerini ilgilendiren faaliyetlere katılımının sağlanması ve bu konuda bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Toplumsal projelerde proje ortağı olarak yer alıp, doğal hayatı ve sosyal hayatı destekleyen projelerde yer almaya devam edeceğiz.

Tüm bunları gerçekleştirebilmek için güzel bir ekip oluşturduk ve bizler bu ekiple tüm bu bahsettiğimiz projeleri gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası üyelerinin de bizlere inanacağını ve bizleri destekleyeceklerini umuyoruz. Bir dönemi yanlış tercihlerle maalesef kaybettik. Önümüzdeki dönemde, hem kayıplarımızın telafisine, hemde projelerimizin gerçekleşmesine yoğun çaba harcayacağız. Tüm bunları gerçekleştirecek bilgi ve deneyime sahip bulunmaktayız. Ticaret Borsası üyelerimizin de taktirleriyle Borsa yönetimine talip olduğumuzu kamuoyuna duyururuz.
 

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.