Burası sayfanın başıdır.Örnek HTML sayfası Burası sayfanın gövdesidir.
DOLAR
32,2729
EURO
35,0685
ALTIN
2.401,73
BIST
10.165,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Hafif Yağmurlu
34°C
Bursa
34°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
29°C
Pazar Açık
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C

Kızılay 140 Yaşında

Bir grup idealist hekim ve devlet adamı 11 Haziran 1868 yılında bir araya gelerek ‘Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’ni kurdu.

Kızılay 140 Yaşında
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Önce Hilal-i Ahmer Cemiyeti daha sonra ise Kızılay Derneği adını alacak olan bu Dernek, o günden bugüne, tam 140 yıldır dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor.
İhtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anında şefkatin, farklılıklar karşısında hoşgörünün ve savaşın en kızgın anında insancıllığın, merhametin, tarafsızlığın ve barışın simgesi olan Türk Kızılayı, tam 140 yıldır ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmıyor. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin onların yanında oluyor, yaralarını sarıyor..

Türk Halkından aldığı güç ve destekle, 140 yıldır ülkemizde ve dünyada meydana gelen tüm doğal afetlerde, kriz ve savaşlarda ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Türk Kızılayı, bir buçuk asra yaklaşan tarihi birikimi ile ülkemizin en köklü yardım kuruluşu olma onurunu taşımaktadır.

Dünyadaki Kızılay Derneklerinin ilk temsilcisi,
Balkan, Trablusgarp ve Çanakkale Savaşları’ndaki yaralı ve esir askerlerimizin tedavi, sevk ve idaresinin tek sorumlusu,
Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılışının mahzun şahidi,
Anadolu’nun kurtuluşunun kahraman Hilal-i Ahmeri,
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun inançlı ve gururlu Kızılay Cemiyeti,
I. ve II. Dünya Savaşları’nda yüz binlerce yaralı, esir, göçmen ve dağılmış ailelerin müşfik koruyucusu, kollayıcısı ve sahibi,
Erzincan, Varto ve Gediz gibi büyük felaketlerin kara gün dostu,
Daha sayısız ulusal ve uluslararası önemli olaylara müdahale etmiş ve kurumsal hafızasına nakşetmiş devasa bir kurum olan Türk Kızılayı, 140. kuruluş yıldönümünü ülke genelindeki milyonlarca üyesi, gönüllüsü ve destekçisi ile kutluyor.

Kızılay Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Ertuğrul Sürgit tarafından yapılan
açıklamada şu ifadelere yer verilmiştir.
“1868 yılında kurulan Türk Kızılay’ı uluslar arası Kızılhaç-Kızılay hilal emblemini ilk kez kullanarak amblemi ile dünyadaki Kızılay’lara öncülük eden, Türkiye Cumhuriyeti Devletininde taraf olduğu 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleri ile hukuki statüsü garanti altında bulunan, Bakanlar kurulunca onaylanan Tüzüğüne göre yapılanan ve yönetilen, özerk organizasyon yapısına sahip, bu çerçevede insani yardım faaliyetlerini sürdüren uluslar arası insani yardım kuruluşudur.

Devletimizinde taraf olduğu Cenevre Sözleşmeleri ile amblemi ve varlıkları koruma altına alan uluslar arası insancıl hukuk kapsamında kabul edilen bir sembol olan Türk Kızılay’ı diğer ulusal Kızılay-Kızılhaçlar gibi bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında sayısız insani yardım operasyonları gerçekleştirmiştir.

Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürlüğüne ait Genel Merkez, Kan Merkezleri ve Bölge/Yerel Lojistik Merkezlerine ait bina, tesis ve depoların bulunduğu bölgeler, devriye hizmeti yapan görevli ekipler tarafından titizlikle kontrol edilmekte, ayrıca özellik arz eden günlerde yapılacak her türlü yardım ve dağıtım işlemleri ile meydana gelen doğal afet ve felaketler esnasında, söz konusu yerlerin yetkili makamları tarafından olası başvuruları mülki amirliklerce değerlendirilmektedir

140 yıllık kurumsal bir kimliği, hafızası, kültürü ve birikimi olan Türk Kızılayı, yardımsever halkımızın desteği ile köklü tarihine yakışır bir şekilde bugün de ayakta ve her zamankinden daha güçlü.
Yeniden yapılanma sürecini büyük ölçüde tamamlayan Türk Kızılayı halkından aldığı güç ve destekle önümüzdeki dönemde daha da yenilenecek ve güçlenecek. Dernek, ülkemizin en büyük ve en yaygın sivil toplum örgütü olmanın kendisine verdiği ‘yön verme’ ve ‘örnek olma’ görevlerini yerine getirecek, ulusal ve uluslar arası alanda standartları belirleyecektir.

Türk Kızılayı, gerek afet yönetim sistemini ve gerekse kan hizmetlerini merkeziyetçi yapıdan kurtararak bölgeselleştirmiş, çağın gereklerine uygun, modern bir yapıya kavuşturmuştur. 250 bin kişiye ulaşan afet stokları, olası bir afete en geç 2 saat içinde müdahale edebilme kapasitesi, ülke geneline yaydığı haberleşme merkezleri, psikososyal destek çalışmaları ile Türk Kızılayı, ulusal ve uluslararası alanda saygınlığını arttırmıştır.

Kızılay, çatışmalarda zarar gören sivil halka Türk Halkının sıcacık dost elini uzatmanın yanı sıra, doğal afetlerden etkilenen dünyanın dört bir kıtasındaki 58 ülkeye de nakdi ve ayni yardım yapmıştır.
Türk Kızılayı, global bir aktör olarak, son dönemde Irak, Gürcistan, Endonezya, Sri Lanka, Pakistan, Sudan ve Kosova’da meydana gelen afetler ve çatışma ortamlarında yürüttüğü insani yardım operasyonları ile afet yönetim sisteminin etkinliğini ortaya koymuş, uluslararası arenada örnek gösterilmiştir.

2007 yılında Türk Kızılayı tarafından Ulusal Güvenli Kan Temini Projesi büyük ölçüde tamamlanmış, tüm ülkeyi saracak kan merkezleri ağıyla kan ihtiyaçları Türk Kızılayı tarafından güvenli ve hızlı bir şekilde karşılanmaktadır.

Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde “Bir milyon iyi insan aranıyor” ismiyle düzenlenen kampanya
süresince Mustafakemalpaşalılar 470 ünite kan vererek Bursa ilçeleri arasında ençok kan veren ilçe olmuş ve Türkiye sıralamasında da üst sıralara çıkarak bizleri gururlandırmışlardır.
Türk Kızılayı 140. yılında daha şeffaf, güvenilir, kurumsallaşmış, verimli ve etkin yönetim sistemine sahip, hesap verebilen, modern, çağın gereklerine kısa sürede uyum sağlayabilen, bilimsel ve teknolojik altyapıya sahip, bağımsız ve tarafsız bir yapıya kavuşmuştur.
Türk Kızılayı dün olduğu gibi bugün ve yarın da insan onurunun korunması doğrultusunda ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam edecektir.

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.