DOLAR
18,6373
EURO
19,3672
ALTIN
1.050,73
BIST
4.923,23
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Çok Bulutlu
15°C
Bursa
15°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
16°C
Perşembe Yağmurlu
15°C
Cuma Hafif Yağmurlu
14°C
Cumartesi Çok Bulutlu
13°C
Papirüs Pastanesi Mustafakemalpaşa
Papirüs Pastanesi MKP

Merkez sağ hareketinden DP’ye 40 takrir

Merkez Sağ Hareketi Bursa Temsilcisi ve aynı zamanda Demokrat Parti Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Cüneyt Ok’un da aralarında bulunduğu 40 temsilci, Ankara Genel Merkez’deki ziyarette, Cindoruk’un da hazır bulunduğu toplantıda Demokrat Parti’nin gidişatı ile ilgili duyulan endişeleri ve DP’de yaşanan eksen kayması dillendirildi.

Merkez sağ hareketinden DP’ye 40 takrir
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Peynirci Baba

16 maddelik Demokrat Parti için acil eylem planını sunan Merkez Sağ Hareketi temsilcileri Demokrat Partinin Türk siyasi yelpazesinde yıllardır temsil ettiği merkez sağ duruşundan uzaklaştığı, katsayı meselesi, üniversitelerde baş örtüsü, parti örgütlerinin partili olmayan kimseler tarafından inşa edilmeye çalışılması, Demokrat Parti politikalarının zamanın şartlarına ayak uyduramaması ve partinin acilen gençleşme ihtiyacı gibi bir çok konuyu gündeme getirdi.

4′LÜ TAKRİRDEN 40′LI TAKRİRE
1945 senesinde CHP milletvekili olan Bayar, Menderes, Koraltan ve Köprülü’nün “Dörtlü Takrir” vererek başlatmış oldukları demokrasi mücadelesinden esinlenerek “Kırklı Takrir” adını verdikleri bu bildiriyi Demokrat Parti genel merkezine ve genel başkanına sunan Merkez Sağ Hareketi temsilcileri dörtlü takrirden 65 yıl sonra verdikleri kırklı takrirle
Demokrat Parti’nin demokratikleşme sürecinde yeni bir meşale yaktılar.

DP GENÇLERE KULAK VERMELİ
Merkez Sağ Hareketi İcra Kurulu Başkanı Tamer Çolakoğlu;
“Demokrat Parti’nin günden güne eriyerek gelmiş olduğu durum, bu misyondan gelen gençleri çok üzmektedir. Bizler, Demokrat Parti’nin bugününü değil yarınını düşünen, bu misyona,bu davaya gönül vermiş gençleriz. Genel Merkeze de hiçbir koltuk, makam talebinde bulunmaya değil, aksine bu misyona bir şeyler katmaya, dosyalarımızla ve çözüm önerilerimizle gittik. Demokrat Parti çağımızın gereklerini göremeyerek ve partiye bu vizyonu kazandıracak, kendi içinden gelen genç değerlere sorumluluk vermekten kaçınarak kendi geleceğini baltalamaktadır. “ diye konuştu.
Kırk’lı Takrir

1. Demokrat Parti, Türk siyasi yelpazesinin neresinde olduğunu halka, ama daha önce teşkilatlarına açık, net, direkt şekilde söylemelidir. Teşkilatlarda Demokrat Parti’nin Merkez Sağ vizyonundan çıktığı ve ivmesinin sola doğru kaydığı inancı hakimdir. Acil suretle Demokrat Parti merkezin sağındaki yerini sadece söylemle değil politika ve görüşleriyle almalıdır.

2. Dünyada, bölgede ve Türkiye’de birçok partide, siyasette ve kurumlarda gençleşme, yenilenme rüzgarı eserken Demokrat Parti yaşlı ve hantal bir imaj çizmektedir. Siyasette tecrübenin önemine inanmaktayız. Ancak partinin felsefesinin ve teşkilat yapısının hem bugünü hem de geleceği yakalayabilmesi için Demokrat Parti’de hızlı bir gençleşme operasyonu şarttır. Bu gençleşme süreci, sadece nüfus kağıdındaki doğum hanesine göre değil, partiye hiç emeği geçmemiş isimleri sadece kamuoyunda popüler oldukları için de değil; partinin belde, ilçe, il, kadın ve gençlik kollarından yetişmiş Merkez Sağ felsefesine inanan ve bu partiye emek vermiş gençlere fırsat ve imkan verilerek gerçekleşmelidir.

3. Her yeni seçilen yönetimin sil baştan Türkiye’deki il, ilçe ve belde teşkilatlarını, gençlik ve kadın kollarını değiştirmesi, partide büyük kırılmalara, kopmalara, küçülmelere ve devamlılık sıkıntısına sebep olmuştur. Bu partinin seçilen genel başkanların değil, bütün teşkilatın partisi olduğu hatırlatılmalı, sadece bir sonraki kongreyi kazanmak ve genel başkanlığı garantilemek için “küçük olsun benim olsun” zihniyetiyle teşkilatların görevden alınmalarına son verilmelidir.

4. 1946 yılında 46 döneminin sorunları tespit edilmiş, o günkü kadrolar o sorunlara çözüm üretmiştir. 60’larda 60 döneminin sorunları tespit edilmiş, o günkü kadrolar o sorunlara çözüm üretmiştir. 80’lerde de 80 döneminin sorunları tespit edilmiş, o günkü kadrolar o sorunlara çözüm üretmiştir. 90’lardan sonra ise halkın sorunları günümüze kadar doğru kadrolarla analiz edilememiştir ve oy itibariyle DP’yi oluşturan partilerin geldiği oy oranı ortadadır. Artık 46’nın, 60’ların, 80’lerin mirasına sığınarak siyaset yapma devri sona ermelidir. Ve o günün politikalarının mirasını yemek bırakılmalıdır. Bugünün sorunları doğru tahlil ve tespit edilmeli, sadece konuşan değil, gören ve üreten kadrolarla yeni Demokrat Parti kadrosu ve felsefesi oluşturulmalıdır.

5. 1980 önce partinin en temel teşkilat unsuru olan gençlik kolları 80’den sonra üretemez ve çalışamaz bir hale gelmiştir. İl, ilçe ve genel merkez yönetiminin direktifleri dışında hareket edemez bir yapı oluşmuştur. Her gelen yönetim bir evvelki yönetimin gençlik kollarını tasfiye etmiş ve tırpanlamıştır. Demokrat Parti’nin bugünü ve yarını olan gençlik teşkilatının bu siyasi komplekslerden kurtulabilmesi için kendi kongreleriyle seçilen özerk bir yapıya kavuşması şarttır. Gençlik kolları ilçe başkanı ilçe yönetiminin, il başkanı il yönetiminin, Genel Başkanı ise Genel İdare Kurulu’nun ve Başkanlık Divanı’nın tabii oy kullanan üyesi olmak zorundadır.

6. Daha önce de birçok seçimde şahit olduğumuz gibi, gençlik teşkilatının genel seçimler ve yerel seçimlerde seçilebilecek yerlerden aday gösterilme oranı hiçe yakındır. Genel seçimlerde ve yerel seçimlerde gençlik kolları il, ilçe ve genel merkez teşkilatından gelen adaylara en az %25’lik bir kota uygulanmalı, ve bu kota seçilebilecekleri yerlerden olmalıdır.

7. Türkiye’nin ilk ve tek kadın başbakanını çıkarmış bir ekol olarak partinin üst yönetimlerinde genel başkan yardımcılarında, il ve ilçe başkanlarında kadın sayısı yok denecek kadar azdır. Türkiye’nin gelişimine yön vermeyi hedefleyen bir Demokrat Parti öncelikle kendi yöneticilerinin ciddi bir kısmını kadınlardan oluşturmak zorundadır. Kadınların “vitrinde dursun“ ya da “şeklen bulunsun” diye yönetimlere alınmasının yerine Türk siyasetine yapacakları büyük katkıların değerlendirilmesi, bunun için yönetim kadrolarına alınmaları lazımdır.

8. Demokrat Parti Türk halkının her dönem sesi olmuştur. Hiçbir zaman halkın manevi ve milli değerlerinin karşısında olmamıştır. Demokrat Parti’yi Demokrat Parti yapan en önemli özelliği olan bu anlayışın bu dışına çıkıldığı görülüyor. Bu vesileyle Demokrat Parti acil suretle fikir, söylem ve programlarını halkın milli ve manevi duygularıyla çatışmayacak şekilde yenilemelidir.

9. Son 20 senedir Demokrat Parti kendini yenilemeden, fikirlerini zaman uydurmadan, teşkilatını gençleştirmeden sadece genel başkan değiştirerek başarıyı yakalamayı hedeflemiştir. Kısa vadeli çözümler ve günü kurtarma çabalarının ötesinde uzun vadeli ve öngörülü değişiklikler yapılmalı, genel başkan değişikliğiyle değil zihniyet değişikliğiyle yeni bir yol çizilmelidir.

10. Bir partinin adının demokrat olması demokrasiyi savunduğu anlamına gelmez. Tarih boyunca demokrasiyi savunmuş ve bu öncelikle siyaset yapan bir parti, öncelikle kendi yönetiminde demokrat olmalıdır. Demokrat Parti öncelikle parti içi demokrasiyi sindirmeli ve halkın önüne bu bilinçle çıkmalıdır.

11. Aday belirleme sürecinde üye sistemi ve delege sistemi yenilendikten sonra adaylar mutlaka önseçimle belirlenmelidir. Genel merkeze verilecek %5’lik kota dışında aday listeleri hiçbir şekilde genel merkezden belirlenmemelidir. Aksi halde, adayların ve teşkilatların halktan kopması kaçınılmazdır.

12. Demokrat Parti geçmişte yaptığı icraatlara ve başarılara sığınmayıp halkın önüne yaptıklarıyla değil yapacaklarıyla çıkmalıdır.

13. Parti yönetiminde elbette maddi güç önemlidir. Ancak parti organlarının yöneticilikleri sadece bazı kimselere maddi kuvvetleri nedeniyle verilirse; bu, partide çatlak, ayrışma ve maddiyata dayalı bir hiyerarşi yaratır. Acil suretle cüzdanından çok zihni ve gönlü dolu olanlarla siyaset yapılmalıdır.

14. Demokrat Parti’de bugün büyük bir birleşme sancısı görülmektedir. Bu sancının birleşmiş olan iki partinin, delege, yönetici pozisyonları, mal mülk hesapları ve genel başkanlık koltuğu üzerinden olduğunu görmek mümkündür. Birleşmenin tavanda değil tabanda da olabilmesinin tek yolu tüm teşkilatların belirlenecek tek ideoloji tek hedef tek söylem üzerine bina edilmesiyle sağlanacaktır.

15. Teknoloji dünyası ve devrinde yaşamamıza rağmen Demokrat Parti’nin üye kayıtlarından bilgi toplamasına kadar teknoloji ve bilişimin sağlandığı avantajdan yoksun olduğu görülmektedir. Parti içi ve dışı politikada bilişim ve teknoloji, partinin birincil önceliği olmalıdır ve parti, geleceğini bunun üzerine tesis etmelidir.

16. Demokrat Parti’nin il, ilçe, belde ve genel merkez teşkilatlarına bir vatandaşın “Size neden oy vermeliyim?” diye sorduğunda, verilecek cevap genel başkandan ilçe yöneticisine kadar aynı formatta olmalıdır. Bu vesileyle acil olarak Demokrat Parti’nin dış politika, ekonomi, sosyal politikalar, hukuk, milli eğitim, enerji, sağlık ve çevre politikalarında önceliklerini belirleyip projelerini üretip herkesin anlayabileceği bir dilde kadrolarını yazılı ve görsel done vermek suretiyle eğitmelidir.

Saygılarımızla,
Merkez Sağ Hareketi

“YETER SÖZ MİLLETİNDİR, YETER SÖZ YENİLENMENİNDİR.”

 

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.