DOLAR
31,0673
EURO
33,6753
ALTIN
2.023,19
BIST
9.347,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
18°C
Bursa
18°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Az Bulutlu
19°C
Pazar Çok Bulutlu
16°C
Pazartesi Az Bulutlu
15°C

MHP İlçe Teşkilatı, Tarım ve Hayvancılık Komisyonuyla Biraraya Geldi

MHP İlçe Teşkilatı, Tarım ve Hayvancılık Komisyonuyla Biraraya Geldi
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa Milliyetçi Hareket Partisi Yönetim Kurulu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık komisyon kurucuları ile Etibank Aile Çay bahçesinde bir toplantı düzenledi.

Bursa Milliyetçi Hareket Partisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık komisyon kurucuları, Doğum ve Jinekoloji Ana bilim dalı Profesör Doktor Hakan Sağırkaya, Milliyetçi Hareket Partisi Bursa İl Başkan Yardımcısı ve Aymes İşletme Müdürü Tarkan Gani, ve Ahmet Soylu , Mustafakemalpaşa’dakiGıda Tarım ve Hayvancılığın durumunu görüşmek üzere, Etibank Aile Çay Bahçesinde, Milliyetçi Hareket Partisi Yönetimiyle bir araya geldi.

Toplantının açılış konuşmasını Mustafakemalpaşa Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Nebih Algan yaptı.
Algan, Komisyon olarak hiç bir Partide bulunmayan sadece MHP nin kurmuş olduğu Tarım ve Hayvancılık Komisyonunun, İlçe adına hayırlı olmasını dilerken; Bursa’nın dörtte birini Mustafakemalpaşa’nın oluşturduğunu hatırlatarak Tarım ve Hayvancılıkta neler yapılabileceğini, yönetim ve komisyon olarak konuşup tartışacağız diyerek sözü Konuşmacı olarak gelen Misafirlere bıraktı.

İlk Sözü alan Milliyetçi Hareket Partisi Bursa İl Başkan Yardımcısı ve Aymes İşletme Müdürü Tarkan Gani, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Komisyonunun kuruluş amacının üretimi destekleyerek ülke ekonomisine katkı ve dışa bağımlılığı azaltarak kendi kendimize yetebilecek duruma getirmek olduğunu dile getirdi.

Gani’nin konuşmasının ardından Profesör Doktor Hakan Sağırkaya; Mustafakemalpaşa’nın değerli bir üretim potansiyeline sahip olduğunu ve bunu en hızlı zaman zarfında geliştirerek gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini dile getirdi.

Ahmet Soylu ise, dünyanın corona virüs tedbirleri kapsamında öncelikle gıdaya önem verdiğini ve bugüne kadar ülkenin gelişimini ve ilerlemesini engellemek amacıyla başta hibrit tohumla, yerli tohumlarımızın; kuş gribi vakasıyla yerli tavuklarımızın itlaf edilerek Genetiğiyle oynanmış hayvanların getirilmesiyle de, hayvancılığın engellenmeye çalışıldığını bildirdi. Gelecek yıllarda işlerin artık eskisi gibi hiç kolay olmayacağını ve gün geçtikçe tarımın ve hayvancılığın dahada önem kazanacağını anlattı. En önemli uyarılarından birisi ise 2020 yılı sonuna kadar eski ‘kiler’ Modeline geri dönerek gerekli stokların yapılmasının gerekliliğini anlattı.

İlçe üreticisi adına yapılacak olan üretime dayalı geliştirilebilir modellerin işlendiği toplantıda, MHP İlçe Yönetiminde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu üyeleri Veteriner Hekim Erdem Erdoğan, üretimin desteklenmesi ve devlet yatırım planlamalarının doğru yönetilmesi gerektiğini, ithal ürünlerin ülkemize girmeden yerli üretim desteklenerek arttırılması gerektiğini dile getirdi.

Yamanlı Mahallesi Kooperatifi Başkanı Aykut Yaman atıl mera alanlarının tahıl üretiminde tarıma kazandırılması gerektiğini ve bölgede sıcak suyun yakın olduğu arazilerin müsade ettiği alanlarda seracılığın desteklenerek tüketim pazarına sunulması gerektiğini, bölgedeki genç üreticilerin 2014 şehirleşme yasası ile birlikte köyünü terk ettiğini dile getirdi. Aynı zamanda doğru kooperatifçilik yönetim ve planlaması ile ülkeye örnek olan kooperatiflerin modelleri baz alınarak, her köyde tek çatı altında bir kooperatif kurularak, üretilen ürünün değerine satılacak bir hale getirilerek , aracılar olmadan tüketiciyle buluşturulması gerektiğini dile getirdi.
Güzide ilçemizin kıymetli ve mümbit arazilere sahip olduğunu birim alandan elde edilecek maksimum kazanç ile ihracata yönelik bir pazar oluşturup ülke ekonomisine katkı sağlayacağını bildirdi.
Ayrıca Mustafakemalpaşa Belediyesinin Tarım Müdürlüğü ile istişare edilerek yerel yönetime yapabileceği katkılarıyla çiftçimize faydalı olacağını düşündüğünü belirtti.
Tarım arazilerinin bu yıl doğal afetler sebebiyle ciddi zararlar gördüğünü fakat tapusu olmayan arazilere Ekim yapıldığından zarar gören arazilerin destek görmediğini ve bir an önce toplulaştırma ile mevcut arazi değerleri korunarak üretimin desteklenmesi gerektiğini anlattı.

Özgür Gülşen, kooperatiflerin devlet tarafından desteklenerek gerekli mekanizasyon tedariği hususunda en azından hayvan gübresini kontrollü bir şekilde araziye kazandırmak ve üreticinin en büyük yükünü sırtından almak gerektiği hakkında görüş bildirdi.
Genetik kapasitenin korunduğu küçükbaş hayvancılık içinde tigem işletmesinde damızlık koçların ciddi şekilde yüksek fiyatlara satıldığını ve küçük aile işletmelerinin bu rakamlara hayvanları alamayacağı için üretimde büyük bir kayba uğradığını bildirdi.
Toplantı, karşılıklı sohbetlerle sona erdi.
MHP İlçe Teşkilatı, Tarım ve Hayvancılık Komisyonuyla Biraraya Geldi

MHP İlçe Teşkilatı, Tarım ve Hayvancılık Komisyonuyla Biraraya Geldi

MHP İlçe Teşkilatı, Tarım ve Hayvancılık Komisyonuyla Biraraya Geldi

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.