Burası sayfanın başıdır.Örnek HTML sayfası Burası sayfanın gövdesidir.
DOLAR
32,2145
EURO
35,0217
ALTIN
2.447,15
BIST
10.891,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
22°C
Bursa
22°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C
Pazar Hafif Yağmurlu
20°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
19°C

Milletvekili Koyuncu Eleştirilere Yanıt Verdi.

AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu geçtiğiz gün Mustafakemalpaşa’da yayımlanan yerel bir gazetede ‘Mustafakemalpaşa Çiftçisi Dikkat’ başlıklı habere basın yoluyla cevap verdi.

Milletvekili Koyuncu Eleştirilere Yanıt Verdi.
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Faks yoluyla kuruluşumuza gönderdiği yazılı açıklamada Milletvekili Koyuncu şu ifadelere yer verdi.

‘Mustafakemalpaşa Çiftçisi Dikkat’ başlığıyla verilen Arazi Toplulaştırması Topluca Topraksızlaşmaya Dönüşmesin haberine binaen aşağıdaki açıklamayı yapmak gereklilik arz etmiştir.

Bursa İli Mustafakemalpaşa İlçesinde 22 ve Karacabey İlçesinde ise 3 yerleşim bölgesi 3083 sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Kanunun ilgili hükümlerine istinaden, 4 Kasım 2008 tarih ve 27044 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile “Tarım Reformu Uygulama Alanı” olarak ilan edilmiş olup, bahse konu bölgenin uygulama alanı ilanı 5403 sayılı kanuna göre yapılmamıştır.

“Arazi Toplulaştırması’nı kısaca; parçalı ve hisseli halde bulunan tarım arazilerinin modern işletmecilik esaslarına göre birleştirilip, bütünleştirmesi işlemi olarak tanımlayabiliriz.

Toplulaştırma parsel bazında oluşturulmuş arazinin bölünmesine engel bir çalışmadır. Yoksa parselde birden fazla kişinin hisse sahibi olmasını engelleyen bir tarımsal çalışma değildir. Genel Müdürlüğümüzce uygulama alanı ilanı yapılan söz konusu yerlerde DSİ sulama revizyon projelerine paralel şekilde arazi toplulaştırma çalışmalarının yapılması planlanmıştır.

“Uygulama alanında En fazla 1700 toprak sahibi kalacak” yorumu yanlış olup, Resmi Gazetede ilan edilen sulu arazideki 90 dekar, kuru arazideki 270 dekarlık toprak normları, o yöredeki (varsa) hazine arazilerinin topraksız çiftçilere dağıtılacak asgari miktarını ve ayrıca arazi maliklerince bölünerek yapılan satışlarda, bölünemez en küçük arazi miktarını gösteren değerlerdir.

Arazi toplulaştırması esnasında kamunun, tüzel kişilikler ve vatandaşların maliki oldukları arazi miktarları aynen muhafaza edilmekte ve bu parsellerdeki parçalılık, hisselilik, sınır uyuşmazlığı, yol ve sulama kanalına doğrudan irtibat sağlama gibi sorunlar çözülmektedir. Yapılan etütlerde alanda yeterli hazine arazisinin olmadığı görülmektedir.

Yorumda belirtildiği şekilde kamu, özel ve tüzel kişilere ait arazilerin mülkiyet yapısına bakılmaksızın sulu arazilerde 90, kuru arazilerde ise 270 dekarlık parsellere bölüneceği gibi bir uygulama kesinlikle söz konusu değildir.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce Arazi Toplulaştırması kapsamında ana hatları itibarıyla aşağıdaki çalışmalar yapılacaktır. Öncelikle proje alanı yatırım kapsamına dahil edilerek, alandaki mevcut tapu kayıt bilgileri baz alınıp, tapu mülkiyet listeleri ve alfabetik mülkiyet listeleri oluşturulacaktır.

Daha sonra arazideki sabit tesislerin haritaya alımları yapılarak toplulaştırma esnasında bunlar göz önünde bulundurulacaktır. Arazilerin toprak sınıfları ve dereceleri belirlenerek, tapu sahiplerinin hak kaybına uğramamaları için toplulaştırma esnasında bu dereceler dikkate alınacaktır.

Bilahare toplulaştırmaya esas blok ve yeni parselasyon planları hazırlanıp, vatandaşların itiraz ve görüşleri çerçevesinde kesinleştirilip araziye aplikasyonları yapılmaktadır. Bu aşamada sulama şebekelerinde ihtiyaç duyulan düzenlemeler, yeni yol inşası drenaj vb. çalışmalar sürdürülerek tapu tescillerinden sonra vatandaşlara yeni parselleri teslim edilmektedir.

Yukarıda izah edildiği üzere Toplulaştırma çalışmaları yazılanın aksine çiftçinin dağınık halde ve şekli bozuk arazisinin bir bütün haline getirilerek daha çok verim almasını sağlayacaktır.

Toplulaştırma sonrası uygulama alanı ilan edilen bölgede norm arazi miktarı tapuya şerh edileceği, bu miktarın altında arazi bölünemeyeceği ve norm miktarından daha küçük arazilerin ise bulunduğu haliyle korunacağı mevzuat gereğidir.

Bursa İli Kemalpaşa İlçesi için belirlenen arazi normu, sulu arazide 90 dekar, kuru arazide ise 270 dekardır. Toplulaştırma iş ve işlemlerinin sona erdirilmesine kadar tarım arazilerinde ipotek, alım-satım gibi mülkiyetle ilgili işlemler 3083 sayılı kanunun 13. maddesine göre izne tabi olarak sürdürülebilmekle birlikte Toplulaştırma ile mülkiyetin belirsizleşmesi söz konusu olmayıp mülkiyet sahiplerinin hak kaybına uğramaları kesinlikle söz konusu değildir.

Kimsenin arazisini devretmesini veya elden çıkarmasını gerektirecek hiçbir husus bulunmamaktadır. Mevcut toprak sahiplerinin elinden topraklarının alınması gibi bir hususun kesinlikle olmadığı, kamulaştırma iş ve işlemleri yapılmayacağı, mevcut toprak sahibi sayısında çiftçinin kendi isteği dışında bir azalmaya meydan verecek bir işlemin de yapılmayacağı bilinmektedir.

Yerel Medyada yayımlanan tüm değerlendirmeler eksik bilgilere dayalı olarak yapılmış olup, her türlü tedbir Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce alınmaktadır.

Sonuç olarak, 3083 sayılı kanun uygulaması; önlem alınmasını gerektirecek bir durum olmayıp aksine çiftçinin daha çok gelir elde etmesini, arazi varlığını koruyup artırmasını, ileriye dönük ümitlerini kuvvetlendirici bir olgu olup, çiftçinin faydasınadır.

Gelişmiş ülkelerde yıllar önce yapılmış ve bitirilmiş bu çalışmalar ülkemizde de yapıldığında, çiftçinin ekonomik refahı yükselerek çiftçinin topraktan kaçmasını değil daha çok toprağı işlemeye yönelmesini teşvik edecektir. Kamuoyuna saygıyla arz olunur.’

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.