DOLAR
18,8289
EURO
20,2730
ALTIN
1.133,57
BIST
4.772,11
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Karla Karışık Yağmurlu
0°C
Bursa
0°C
Karla Karışık Yağmurlu
Salı Karla Karışık Yağmurlu
0°C
Çarşamba Karla Karışık Yağmurlu
1°C
Perşembe Az Bulutlu
2°C
Cuma Çok Bulutlu
3°C
Papirüs Pastanesi Mustafakemalpaşa
Papirüs Pastanesi MKP

Mustafakemalpaşa Lisesi 2008-2009 Öğretim Yılına Başladı

2008-2009 Öğretim yılı açılış töreni Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinden sonra Okul Müdürü Abdülhalim Kaya’nın konuşmasıyla açıldı. Açılışta Kaya şöyle konuştu:

Mustafakemalpaşa Lisesi 2008-2009 Öğretim Yılına Başladı
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

“Sayın velilerimiz, değerli öğretmen arkadaşlarım, basınımızın değerli mensupları, sevgili öğrenciler;

Bugün 2008-2009 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle toplanmış bulunuyoruz. 2008-2009 eğitim öğretim yılının sizlere, ailenize ve ülkemize hayırlı olması dileği ile konuşmama Ulu önder ATATÜRK’ün;

Okul genç beyinlere; insanlığa hürmeti, millet ve memlekete sevgiyi, şerefi, bağımsızlığı öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman onu kurtarmak için takip edilmesi en uygun olan en güvenli yolu belletir. Memleket ve milleti kurtarmaya çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman ve birer bilgin olmaları lazımdır. Bunu sağlayan okuldur. Ancak bu şekilde her türlü teşebbüsün mantıklı sonuçlara ulaşması mümkün olur. ( 1923 )

Eğitim Türk milletinin özgürlük, bağımsızlık ve çağdaşlaşma sürecinde ilk adımın atıldığı ve büyük başarıların sağlandığı konulardan biridir.

Kendimize, ailemize, çevremize, milletimize ve insanlığa faydalı olmak okuma-yazma öğrenmekle başlar. Daha sonra öğrendiklerimizle ise, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, bilimi hurafeden ayırır ve bu günkü uygar dünyanın ulaştığı bilgi birikimini elde ederiz. Bir milletin gelişmişlik düzeyi ne tankla, ne tüfekle, ne de başka bir şeyle ölçülebilir Ekonomik kalkınma hangi düzeyde olursa olsun askeri güç ne kadar güçlü olursa olsun, eğitim ve kültürel faaliyet yoksa, bilimsel çalışma ve bilgi birikimi yeterli değilse büyük devlet olmak mümkün değildir. Milletlerin kalkınmışlık düzeyi ancak ve ancak eğitime verdiği değer ve eğitimli insan sayısı ile ölçülür. sözleri ile başlamak istiyorum.

Dünyaya baktığımızda eğitim-öğretime gereken hassasiyeti gösteren milletlerin hızla kalkınarak, çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıktığını görmekteyiz. Bu nedenle gençlerimizi bugün ve yarının dünyasında söz sahibi olacak şekilde yetiştirmek durumundayız.

Sevgili öğrenciler; Çatısı altında bulunduğunuz ve ileride mensubu olmakla gurur duyacağınız bu eğitim kurumunun amacı sizleri bir yüksek öğretim kurumuna hazırlamak.

Sizlerden isteğimiz planlı ve programlı bir şekilde kendinizi Üniversiteye hazırlamak.

Bu yıl aramıza katılan 163 öğrencimizle birlikte 9.sınıflarda toplam 189 öğrencimiz 8 şubede eğitim görecektir. Aramıza yeni katılan bu öğrencilerimize şunu belirtmek istiyorum. Sizler geldiğiniz okullarda yaş olarak en büyük öğrenciydiniz. Ancak şu anda burada en küçük öğrenci durumundasınız. Okul müdürü olarak sizlere şunu belirtmek istiyorum. Bulunduğunuz ortama en kısa sürede uyum sağlamanız ve başarılı olmanız,10. sınıflarda 7 şubede 205 öğrencimiz.11 sınıflarda 7 şubede 177 öğrencimiz ,12 sınıflarda 5 şubede,133 öğrencimiz olmak üzere genel Lisede toplam 704 öğrenci bulunmaktadır. YDA lisede toplam 1 şubede 14 öğrencimiz bulunmaktadır.44 öğretmen ile 2008-2009 öğretim yılına başlıyoruz. Bu yıl okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizden 43 öğrencimiz Lisans, Ön lisans ve açık öğretim kurumlarına yerleştiler.

Sınıflarımızın genel temizliği yapılmış olup sizlerin hizmetine sunulmuştur.

Sözlerimi Başöğretmen Atatürk’ün eğitimciler için söylemiş olduğu şu veciz sözleri ile bitirmek istiyorum.

Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir…Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.

Bu duygular ile 2008-2009 eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diler, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.” dedi.

Daha sonra Devlet tarafından ücretsiz dağıtımı yapılan kitaplar imza karşılığı öğrencilere teslim edildi. öğrenciler İlk dersi Tarih öğretmeni Hilmi Ercanlı ile yaptı.

Atatürk büstünün mermerleri ve çevre düzenlemesi yapılarak okulun açılışına yetiştirildiği görüldü.

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.