DOLAR
18,6444
EURO
19,6906
ALTIN
1.079,54
BIST
4.948,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Hafif Yağmurlu
17°C
Bursa
17°C
Hafif Yağmurlu
Cumartesi Hafif Yağmurlu
21°C
Pazar Hafif Yağmurlu
17°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
13°C
Salı Çok Bulutlu
12°C
Papirüs Pastanesi Mustafakemalpaşa
Papirüs Pastanesi MKP

MYO da Mezuniyet Sevinci

Uludağ Üniversitesi Mustafakemalpaşa Meslek Yüksek Okulu’nda mezuniyet sevinci yaşandı.

MYO da Mezuniyet Sevinci
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Okul bahçesinde düzenlenen mezuniyet törenine İlçe Kaymakamı Adem Saçan, Belediye Başkanı Hayri Öztetikler, Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Murat Gürdal, İlçe Tarım Müdürü Sıtkı Satı, Orman İşletmesi Müdürü İsmail Tüfekçi, Uludağ Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdür Profesör Doktor Fehamet Akın, Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Profesör Doktor Rıdvan Ezentaş, İnegöl Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Doktor Yahya Işık, Orhaneli Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doçent Doktor Bülent Gürbüz, Gemlik Asım Kacabıyık Meslek Yüksek Okulu Müdürü Kemal Sulhi Gündoğdu, Karacabey Meslek Yüksek Okulu Müdürü Profesör Doktor Ahmet Avinç, Mustafakemalpaşa Meslek Yüksek Okulu Müdürü Profesör Doktor M.Kemal Soylu, ile çok sayıda öğretim görevlisi, öğrenci ve öğrenci velileri katıldı.

2007-2008 Eğitim-Öğretim yılı mezuniyet töreninde konuşan U.Ü. Mustafakemalpaşa Meslek Yüksek Okulu Müdürü Profesör Doktor M.Kemal Soylu mezun olan öğrencileri kutlayarak, ‘Meslek Yüksek Okulumuz 1992 yılında Bursa Meslek Yüksek Okulunun bir şubesi olarak eğitim-öğretime başlamış olup ilk mezunlarını 1994 yılında vermiştir.

Peynirci Baba

İlk açıldığında İşletme ile Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme Programları olan Meslek Yüksek Okulumuzda bu programları Muhasebe, Pazarlama ve Tohumculuk Programları izlemiştir. 2002 yılında yasalaşan Meslek Liselerinden Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş kapsamında da Mobilya ve Dekorasyon, Makine, Elektrik ve Tekstil Programları açılmıştır. Bu programlara bu eğitim-öğretim yılında Gıda Teknolojisi Programı eklenmiştir.

Önümüzdeki yıllarda da başka programlar eklenmesi için girişimlerimiz bulunmaktadır. Halen tüm programlara kayıtlı öğrenci sayımız 710’dur. Bu yıl mezun olacak öğrencilerimiz ile birlikte bugüne kadar verdiğimiz mezun sayısı da 1910’a çıkmış olacaktır.

Ülkemizde halen var olan işgücünde eğitilmiş insan gücünün oranı oldukça düşüktür. Son yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre yükseköğretim mezun oranı %10 kadardır. Bu sonuç, işgücü yönünden dünya ile rekabette zorlanacağımızı, dolayısı ile ülkemizde nitelikle elemana büyük gereksinim duyulduğunu göstermektedir. Bu nedenle Mesleki ve Teknik Eğitim Türk eğitim sisteminin en önemli alanlarından biri olmaktadır.

Son yıllarda ülkemizdeki Meslek Yüksek Okullarındaki öğrenci sayısında önemli bir artış görülmektedir. Bugün ülkemizde bulunan 500 dolayındaki Meslek Yüksek Okullarında öğrenciler 260 adet farklı programda öğrenim görmektedirler.

Toplam üniversite eğitiminde Meslek Yüksek Okullarının oranı %18’dir. Oysa bu oran ileri ülkelerde %30’un üzerindedir. 2 yıl önce bizlere teslim ettiğiniz çocuklarınızı ülkelerine yararlı birer teknik eleman olarak gerekli bilgilerle donatıp yetiştirmeye çalıştık. Onları birer altın bilezik sahibi olarak çalışmak üzere bugün burada uğurluyoruz. Eğitim yaşamları boyunca gerek maddi gerek manevi olarak her türlü desteği verdiğiniz çocuklarınızla ne kadar gurur duysanız azdır.

Sevinçli ya da üzüntülü günlerini onlarla paylaştınız, en büyük destekçileri oldunuz. Biliniz ki, şimdiye değin göstermiş olduğunuz sabır ve özveri her türlü takdirin üzerindedir. Sizleri tüm kalbimle kutluyor ve saygılarımı sunuyorum. Sevgili öğrenciler, iki yıllık ön lisans programlarım başarı ile tamamlayarak Meslek Yüksek Okulumuzdan mezun oluyorsunuz. Öncelikle sizleri bu başarınızdan dolayı kutluyorum. Tüm eğitim yaşamınız boyunca devlet kadroları tarafından sizlere en iyi şekilde eğitim ve öğretim verilmeye çalışıldı. Diğer bir deyişle, ülkemizin geleceği olan ve onu çağdaş uygarlık düzeyine yükseltecek siz gençlerin yetişmesinde devlet ve ulus olarak tüm olanaklar sizlere sunulmaya çalışıldı. Devlete ve Türk ulusuna borçlandınız. Şimdi bu borcunuzu ödeme zamanı geldi. Bundan sonraki yaşamınızda kamuda veya özel sektörde çalışarak bu borcunuzu ödeyeceksiniz. Sevgili gençler, ülke sorunlarını her zaman kendi sorununuz olarak görmeniz gerekir.

Ulusal ve küresel sorunlara duyarlı, sorgulayan, araştıran, okuyan, tartışan, fikir üreten, bu fikirlerini korkmadan anlatabilen ve yakın tahinini çok iyi bilen Türk gençliğine her zamankinden daha çok gereksinimimiz vardır. Tüm bu sorunların çözümünde sizlere kaynak olacak düşünce sistemi Atatürkçü Düşünce olmalıdır. Atatürkçü Düşünce Sistemi, siyasi, ekonomik, kültürel ve diğer alanlarda tam bağımsızlık ilkesini, üniter devlet ve toplum yapısını esas alan, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olmanın yanında, tüm sorunları akıl ve bilimin rehberliğinde çözümleyen, böylece ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine yükseltmeyi amaçlayan bir düşünce sistemidir. O halde bugün ülkemizin yaşadığı sorunlara bulacağınız çözümlerin öncelikle ulusal, toplumsal, bilimsel ve akılcı olması gerekmektedir.

Hepinizi ulu önder Atatürk’ün gösterdiği yolda hedeflerinize ulaşma konusunda elinizden gelenin en iyisini yapacağınızdan kuşkum yoktur. Bu duygularla sizleri başarınızdan dolayı tekrar kutluyorum. Yaşamınızın bundan sonraki dönemlerinde sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim, yolunuz açık ve aydınlık olsun.’dedi.

Konuşmaların ardından Okul 1.si Murat Çınarlı diploma ve ödülünü İlçe Kaymakamı Adem Saçan’ın elinden alırken, 2. Zeynep Oğuz Profesör Doktor Fehamet Akın’dan 3. Sema Birant ise diploma ve ödülünü Belediye Başkanı Hayri Öztetiklerin elinden aldılar.

Program Başarı Sıralamasında ise İşletme Programı1.Büşra Esen, 2.Meltem Kaya, Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme Programında 1.Emre Ekici, 2.Hatice Derya Kuru, Muhasebe Programında 1.Fatih Balıkçı, Pazarlama Programında 1.Murat Çınarlı, 2.Sema Birant, 3.Seda Dokur, Tekstil (İ.Ö) Programında 1.Zeynep Oğuz, 2.Semra Oğuz, 3.Hakan Okyay Mobilya Dekorasyon (İ.Ö) Programında, 1.Zafer Taşpınar, 2.Yunus Cede, 3.Nurcan Ercan oldu.

Daha sonra ise mezun olan öğrenciler sevinçlerini keplerini havaya atarak gösterdiler.

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.