DOLAR
31,0798
EURO
33,6819
ALTIN
2.024,55
BIST
9.347,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
18°C
Bursa
18°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Az Bulutlu
19°C
Pazar Çok Bulutlu
16°C
Pazartesi Az Bulutlu
15°C

Osb Artık Fabrika Sahiplerinin Yönetiminde

Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi’nin (OSB), ilk genel kurul kongresi dün gerçekleşti.

Osb Artık Fabrika Sahiplerinin Yönetiminde
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda yapılan 1.olağan genel kurul kongresine, Mustafakemalpaşa sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ile OSB’de faaliyet gösteren sanayiciler katıldı.

İlk konuşmayı ilçe Kaymakamı Kazım Karabulut yaptı. Karabulut konuşmasında; “OSB alt yapı hizmetleri hemen hemen tamamlanmıştır. Mustafakemalpaşa OSB sanayi bölgesinin gözde oluşunun nedenleri arasında Bandırma limanına yakın olması, otoban yolunun OSB yakınından geçmesidir.

4 yıl önce kredi borcunu ödemiş olan OSB yönetimi, mevcut yasa gereği OSB’de faaliyet gösteren sanayicilerin isteği üzerine yönetime talip olma hakkını doğurmuş ve bugünlere gelinmiştir. Bugün, OSB Müteşebbis Heyeti’nin devam etmesi ya da devam etmemesi yönünde karar alınacaktır. Alınacak her karara saygılıyız. OSB’mizde kirletici sanayinin kurulmaması yönünde seçilenlerin duyarlı davranacaklarından ve Mustafakemalpaşa’nın ovasına, suyuna sahip çıkacaklarından kuşkum yok. Hangi sonuç çıkarsa çıksın, onların yanında yer alıp yardımcı olacağız” dedi.

OSB Müteşebbis Heyeti Başkanı Erhan Onar sözlerine ‘OSB’nin son 5 yılını özetlemek istiyorum’ diyerek başladı. Onar konuşmasına şöyle devam etti; “5 yıl önce OSB’de faaliyet gösteren bir tek vana fabrikası vardı. Yolumuz, doğalgazımız, arıtma tesisimiz yoktu. OSB’yi ilçemize kazandıranlara teşekkür ediyorum. OSB yönetimine gelenler hizmetlerinin yanı sıra hatalar da yapmışlardır. Bu hatalardan biri, OSB bölgesine kurulmak istenen tehlikeli atık tesisiydi. Bu hatadan büyük uğraşlar sonucunda lehimize epey yol aldık. Sonucun gönlümüzün istediği şekilde sonuçlanmasını diliyorum.

Göreve geldiğimizde OSB bölgemizde kurulmak istenen yatırımlarla ilgili OSB yönetmeliğinde yer alan ve Bursa’nın anayasası kabul edilen kirletici sanayinin kurulamaması yönündeki yanlış anlaşmaları, kurumlar arası yaptığımız çalışmalar neticesinde İnegöl ve ilçemize kirletici sanayinin kurulmasının önüne geçtik” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Öztenekeci de yaptığı açıklamada; “Bugün buraya, kulis faaliyetleri sonucu öğrendiğimiz kongre kararının alındığını bilerek geldik. Şahsım adına sadece yatırımcılardan oluşması düşünülen yönetimi şimdilik onaylamıyorum. Demokrasilerde, çoğunluğun verdiği karara saygı duyulur. 66 parselde 8 kişinin karar vermesinin, ne kadar doğru olduğu tartışmaya açıktır. OSB’mizde kurulmak istenen tehlikeli atık tesisi ile ilgili genel kurulun, bir süreliğine ertelenme şansı varsa ertelenmesini doğru buluyorum. OSB’mize kurulmak istenen tehlikeli atık tesisinden kurtulduktan sonra, yatırımcılara devredilmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum” dedi.

OSB sanayicilerinden Nilüfer Çevikel yaptığı konuşmada; “Ben şahsım olarak mevcut yönetimin devamından yanayım. Ben 2006 yılında buradan yer aldım. Oda yönetimi ve siyasetçiler ile problemler yaşadım. Milletvekilimiz Ali Koyuncu’dan yardım gördüm. Prosedürden dolayı yaşanan bu sorunların asgariye indirilebilmesi için mevcut konumdan yararlanmanın mevcut yönetim ile daha kolay aşılacağı inancındayım. Mevcut yönetimin feshinde, siyasette tıkanıklık yaşanacağını düşünüyorum. OSB’nin sanayici ve yatırımcı ile birlikte yönetilmesinin daha yararlı olacağını uygun buluyorum. 8 kişiyle seçilecek yönetimin verimli olamayacağını düşünüyorum” dedi.

Asteknik Vana Fabrikası sahibi İbrahim Akdemir ise yaptığı konuşmasında; “Buraya ilk fabrikayı kuran benim. İlk çamurunu çiğneyen, bir bardak su bulabilmek için dağlarda su arayan da benim. Mustafakemalpaşa OSB’sinin, son dönemlerde konuşulur, ileride dikkat çekecek önemli bir bölge olacağı inancındayım.Bugüne kadar OSB’miz yapılan atamalarla yönetilmiştir. Emaneti aldıktan sonra hizmet bayrağını asıl sahiplerine devredilecektir. Bugün bir milattır. Yönetim Kurulu’nun, sanayiciler tarafından yapılmasının uygun olduğunu düşünüyorum” dedi.

Konuşmaların ardından gündem maddeleri sırayla okunarak oylamaya sunuldu. 5.maddede yer alan Müteşebbis Heyeti’nin devam edip etmemesi için yapılan oylama, Müteşebbis Heyeti’nin devam etmemesi yönünde, oy birliği ile kabul edildi.
Gündem maddelerinin ardından Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:

Asil Üyeliklerine

İbrahim Akdemir, Mehmet İyigüllü, Recep Eralp, Levent kalın, Okan Aras,

Yedek Üyeliklerine

Halil İbrahim Kuzucu, Birgül Aslan, Mustafa Sevinç, Bahadır Çankaya, Kasım Öztürk.

Denetim Asil Üyeliklerine

Efe Ceylan, Cevdet Çağal.

Denetim Yedek Üyeliklerine

Kamil İğrek, Cenk Mehmet Öztemiz.

OSBÜK Asil Üyeliklerine

İbrahim Akdemir,

OSBÜK Yedek Üyeliklerine

Recep Eralp seçildiler.

Seçimlerin ardından OSB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Akdemir yaptığı konuşmada; “Ben 1997 yılında fabrikanın temelini attım. 16 Aralık 1997 yılında fabrikayı faaliyete geçirdik. İçme suyu yoktu. İşçilerin motivasyonu için fabrikanın etrafını çimlendirdim. İnternet yok, cep telefonuyla işimi idare ettim. 2 ay jeneratörle fabrikamı çalıştırdım. Dönemin Belediye Başkanı Onur Göksu, eski de olsa bir jeneratör verdi. Bundan dolayı çok memnun oldum. O dönemde, Mustafakemalpaşalıların hiçbiri yanımda yoktu. Keşke o gün bizi aralarına alsaydılar. Kendilerine kırgınım. Kendimi terk edilmiş hissettim. Bundan sonra bizi desteklemenizi bekliyorum. Siz beni 12 yıl bir kenara ittiniz. Benim bir başka yere fabrika yapmaya ne niyetim ne de gücüm var. Gönlünüz rahat olsun. Çevreyi kirletici yatırımlara izin vermeyeceğiz. Mustafakemalpaşa’nın en büyük sıkıntısı kalifiye eleman sıkıntısıdır. İyi eğitim görmemiş işçilerle çalışmak zorunda kalıyoruz. Buna bir son vermek zorundayız” dedi.

Seçimin ardından başta sivil toplum örgütleri olmak üzere Mustafakemalpaşalılar yeni yönetime başarılar dilerken; “Kirletici sanayi konusunda İbrahim Akdemir’in söylediklerinin ciddi olup olmadığını zaman içerisinde öğreneceğiz. OSB’yi kimin yönettiği bizi ilgilendirmiyor. Ama doğru düşünüldüğünde, oraya yatırım yapan yatırımcıların yönetmesini doğru buluyoruz. Bizim tek beklentimiz; 1.sınıf tarım arazilerinin, doğamızın, suyumuzun yok olmamasıdır. Bu konuda elimizden ne gelirse OSB yönetiminin arkasında olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın”denildi.
https://www.dostmedya.com/haber/319394358.jpg
https://www.dostmedya.com/haber/1880987472.jpg
https://www.dostmedya.com/haber/319562043.jpg

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.