DOLAR
18,6371
EURO
19,5097
ALTIN
1.061,33
BIST
5.000,14
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
13°C
Bursa
13°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
15°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
17°C
Cuma Çok Bulutlu
18°C
Cumartesi Çok Bulutlu
19°C
Papirüs Pastanesi Mustafakemalpaşa
Papirüs Pastanesi MKP

“Seçmeli derslerde baskı kabul edilemez”

“Seçmeli derslerde baskı kabul edilemez”

“Seçmeli derslerde baskı kabul edilemez”
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Eğitim-İş sendikası, ilkokul 4’ncü sınıflar için geçerli olan seçmeli ders konusunda, Milli Eğitim’in baskı oluşturduğunu ve öğrencilerin belirli derslere yönlendirildiğini iddia etti.

Sendikanın Bursa Şube başkanı Özkan Rona ve bazı sendika üyeleri yaptıkları basın açıklamasında şu bilgilere yer verdi. “Hepimizin bildiği üzere zorunlu eğitim çağındaki çocuklarımız ortaokuldan itibaren zorunlu derslerin dışında haftada 6 saat seçmeli ders okumaktadırlar. Siyasal iktidar 4+4+4 diye formüle edilen eğitim sistemini hayata geçirirken Milli Eğitim Bakanlığı seçmeli dersler için “öğrencilerimizin ilgi ve ihtiyaçlarına göre çeşitlendirilmiş program ve geniş seçenek aralığı sunacağız” diye açıklamalar yapmıştı.”denildi.

Peynirci Baba

Devam eden açıklamada, “Yine Milli Eğitim Bakanlığı’nın 31.08.2012 tarihli 2012/37 sayılı seçmeli dersler genelgesinde “seçmeli dersler ile öğrencilerin akademik başarılarının yanında ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri amaçlanmıştır. Bu nedenle seçmeli dersler öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda velisinin rehberliğinde öğrenci tarafından seçilecektir” denilmektedir. Tüm bu gerçeklere rağmen bakanlık yetkilileri, il-ilçe milli eğitim müdürlükleri, okul müdürlükleri, çeşitli dernek ve vakıflar öğrencilerin tercihlerini yönlendirmeye yönelik bir takım baskılayıcı çalışmalar yürütmektedirler.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl 4. Sınıfta olan öğrencilerin gelecek yıl okumak istedikleri seçmeli derslerin belirlenmesi talimatıyla ilgili mevzuata göre öğrencilerin tercihlerinin dikkate alınarak belirlenmesi gereken seçmeli dersler, resmi makamların ast-üst ilişkisi içinde okullara gönderdikleri talimatlarla öğrencilerin tercihlerinin yönlendirilmesine dönük çalışmalar yürütülmektedir. Bu olayın son örneği Mustafakemalpaşa Mustafakemalpaşa’da yaşanmıştır. Mustafakemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullarla resmi yazışmalarda kullandığı Kurumnet adlı sistem aracılığıyla seçmeli ders tercihinde bulunulacak Mustafakemalpaşa’dakitüm okullara bir talimat göndererek öğrencilerin tercihlerinin baskı altına alınmasını sağlamaya çalışmıştır. İlgili talimat “Kuran-ı Kerim, Siyer, Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed’in Hayatı derslerinin de seçilecek dersler arasında olduğunun öğrenci velilerine duyurulması hususunda bilgilerinize rica ederim.” Demektedir.Seçmeli ders tercih formlarında seçilecek tüm dersler bir arada bulunuyorken ve dini içerikli dersler de bu formda yer alırken, öğrenci velilerine bu derslerin hatırlatılmasının istenmesi, aslında okul idarelerine üstü kapalı olarak “bu derslerin seçilmesini sağlayın” talimatı vermekten başka bir şey değildir. Seçmeli dersler güncel olarak e-okul sistemine işlenmekte, milli eğitim müdürlüğü yetkilileri de derslerin tercih edilme oranlarını güncel olarak izleyebilmektedirler. Anlaşılan odur ki öğrencilerin fen ve matematik bilimleri, sanat, spor, dil, edebiyat, zeka oyunları gibi dersleri yoğun olarak seçiyor olması İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü harekete geçirmiştir. Ve son gün gelen bu talimatla öğrencilerin tercihlerinin yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Öğrencilerimizin ve velilerimizin özgür tercihlerini baskı altına alarak yönlendirmeyi amaçlayan bu tavır, kendilerini göreve getiren ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koltuğuna oturtan siyasal iradeye itaatın açık bir göstergesidir. Kamu adına görev yapması gerekirken siyasal iktidara hoş görünme çabası içinde olan Mustafakemalpaşa MKP Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, okullara yollanan bu usulsüz talimatı geri çekmeli ve kamuoyundan özür dilemelidir. İlgili talimata aynı dersi ifade ediyor olmasına rağmen Siyer ve Hz. Muhammed’in Hayatı derslerinin farklı derslermiş gibi yazılmış olması, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin bu konulardaki bilgisizliğini de gözler önüne sermektedir.
Eğitim-İş olarak öğrencilerimizin özgür tercihlerinin hukuk dışı talimatlarla baskı altına alınmasına karşı durmaya; ülkemizde laik, çağdaş, bilimsel, parasız ve kamusal eğitimin yaratılması için mücadele etmeye devam edeceğiz.”denildi.
 

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.