DOLAR
18,8280
EURO
20,1997
ALTIN
1.137,65
BIST
4.186,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Çok Bulutlu
4°C
Bursa
4°C
Çok Bulutlu
Cuma Açık
4°C
Cumartesi Az Bulutlu
3°C
Pazar Az Bulutlu
4°C
Pazartesi Az Bulutlu
5°C
Papirüs Pastanesi Mustafakemalpaşa
Papirüs Pastanesi MKP

Sivil Toplum Platformu Bursa’ya Çıkarma Yaptı

Pazartesi günü öğle saatlerinde Ticaret Odasında bir araya gelen Sivil Toplum Platformu üyeleri, hep birlikte Bursaya giderek, önce AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar sonra Bursa Valisi Şehabettin Harput ve daha sonrada İl Genel Meclisine giderek Başkan Nurettin Avcı ile görüştüler.

Sivil Toplum Platformu Bursa’ya Çıkarma Yaptı
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Öztenekeci, Ticaret Borsası Başkanı Hasan Yılmazoğlu, OSB Başkanı Erhan Onar, AK Parti İlçe Başkanı Şaban Korkmaz, Sivil Toplum Platformu Başkanı Seyit Ali Geçici ve Başkan yardımcısı Eren Öz, TSO Meclis üyesi Zafer Beyaz, OSB yönetim kurulu üyesi Semih Koyuncu, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özmen, Gelişim Derneğinden İsmet Betin, Kültür Sanat Derneği Başkanı Kekil Şimşek, MHP İlçe Sekreteri Bülent Bayram OSB Müdürü Fikret İlter, Yalıntaş Belediye Başkanı Mahmut Ertuğrul, TSO Genel Sekreteri Birol Denizli, Karacabey Gümçed Başkanı İbrahim Bursalı, Güllüce Köyü Muhtarı ve Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Akın, Paşalar, DemirDere, Ocaklı Köy Muhtarlarından oluşan heyet, Valilikten alınan randevuya katılmak üzere hep birlikte yola çıktı.

Saat 15 te Vali ile yapılacak görüşme öncesi, AK Parti İl Başkanını ziyaret eden heyet, İl Başkanı Nagip Vardar’dan destek istedi. Heyettekilerin hepsini tek tek dinleyen il başkanı, ‘halka rağmen kesinlikle hiçbir şey yapılamaz. Gördüğüm kadarıyla bütün Mustafakemalpaşa burada, yani bu olay kişilerin değil bütün Mustafakemalpaşa’nın olayı, AK Parti İl Başkanı olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırım.’ Şeklinde konuşarak, konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

AK Parti İl Başkanlığından ayrılan heyet, Bursa Valisi Şehabettin Harput ile olan randevusuna gittiğinde, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Bursa Mustafakemalpaşalılar Derneği Başkanı Halim Çapkın, CHP, DP,ANAP İlçe Başkanları da heyete katılarak Vali ile olan görüşmeye girdiler. Bursa ve ulusal basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıya tüm heyet ve tüm basın mensupları girince yaklaşık elli kişilik bir grup valilik makamını doldurdu.

Tüm katılımcıları karşılayarak tek tek elini sıkan Bursa Valisi Harput, herkese hoş geldiniz dedikten sonra sözü OSB Başkanı Erhan Onar alarak, ziyaretin sebebini anlattı. Daha sonra söz alan AK Parti İlçe Başkanı Şaban Korkmaz heyet adına Sivil Toplum Platformu Başkanı Seyit Ali Geçici’nin konuşacağını belirtti. Bunun üzerine Vali Harput Seyit Ali Geçici’ ye dönerek ‘Evet isminizi çok duyduk, buyurun’ diyerek söz verdi.

Seyit Ali Geçici ‘Sayın Valim bugün 14 Eylül Mustafakemalpaşa’nın kurtuluşu. Kurtuluş törenlerini yaptıktan sonra huzurunuza geldik. Düşman işgalinden kurtulmanın sevinci ile birlikte Tehlikeli ve Zehirli Atık Tesislerinden kurtulma umudu ile size geldik.’ Sözleriyle başladığı konuşmasını, Neden bu tesisin Mustafakemalpaşa’ya kurulmaması gerektiğini Vali Harput’a belgeleriyle birlikte anlattı.

Sürecin başlangıcı ve şuandaki durumuyla ilgili bilgiler veren Seyit Ali Geçici ‘Sizden istirhamımız, en büyük Mülki Amirimiz olarak, bizim bu konudaki görüşlerimizi ve Mustafakemalpaşa’nın bu tesisin kurulmasına karşı olduğunu ilgili yerlere iletmenizdir. Bu karşı çıkış bilinçsiz bir karşı çıkış olmayıp, bütün Mustafakemalpaşa’nın temennisini size iletiyorum. Umuyorum ki halkın istemediği hiçbir şeyi devletimizde yapmaz.’ Şeklinde konuştu.

Vali Harput’un başka söyleyecek bir şeyi olan var mı sorusu üzerine söz alan Karacabey Gümçed Başkanı İbrahim Bursalı ise olayın yasal boyutundan bahsederek, Bursa 2020 yılı 1/100000 ölçekli çevre düzeni planındaki sehven yazılan hatanın Valilikçe düzeltildiğini bundan sonra bu firmanın artık yasal olmadığını belirtti.

Vali Harput ‘Sivil Toplumun kendi meselelerine duyarlı olması son derece güzel. Ben bu manada sizi tebrik ediyorum. İnsanların yaşadığı, mahalleye, köye, şehre, ülkeye karşı duyarlı ve sorumlu olmasından daha güzel bir şey olamaz. Şunu bilmenizi istiyorum. Valilik olarak Kanuna ve hukuka uygun olmayan hiçbir harekete sebep olmayız. Konu bana sorulursa da sorulmazsa da ben şu görmüş olduğum tabloyu gerekli yerlere bildiririm. Karşımda duran bu tablo Ahmetin Mehmet’in kendi kişisel yada duygusal, yada kendi hesabına başlattığı bir hareket değil. Bu doğrudan Mustafakemalpaşa’nın meseleye karşı bakışının göstergesidir. Ben hukuku, kanunu, kamu yararını ve genel durumu gözeterek, yetkililerin bu konuya duyarlı davranmalarını isterim. ’ Şeklinde konuştu.

Daha sonra heyet İl Genel Meclisine geçti. İl Genel Meclisinde Başkan Nurettin Avcı’ya konuyu anlatan heyet, 2020 Bursa 1/100000 ölçekli çevre planındaki tutarsızlığı belirterek, sehven yapılan yanlışlığın düzeltilmesi talebinde bulundu. İl Genel Meclisi Başkanı Nurettin Avcı, Planda bir tutarsızlık olduğunu belirterek, Orijinal planı inceleyeceğini, eğer yapılan bir yanlışlık varsa bunun düzeltilme yoluna gidileceğini, yanlışlıktan dönmenin bir erdem olduğunu belirtti.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Öztenekeci söz alarak plandaki bu tutarsızlığın incelenerek düzeltilmesinin zaman alacağını fakat yapılan incelemenin ardından Mustafakemalpaşa OSB ye, plan düzeltilinceye kadar bir yazı verildiği taktirde, bunun OSB’yi çok rahatlatacağını belirtti. Bunun üzerine Başkan Nurettin Avcı, plan notlarının aslının ertesi gün eline geçeceğini ve akşamı da Valilikte toplantısı olduğunu belirterek, bu toplantıda konuyu gündeme getireceğini belirtti.

Yapılan tüm görüşmelerde, alınan sözler ve olumlu hava, Mustafakemalpaşalıların birlik beraberlik içerisinde oldukları taktirde yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığını gözler önüne serdi.

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.