Burası sayfanın başıdır.Örnek HTML sayfası Burası sayfanın gövdesidir.
DOLAR
32,9311
EURO
35,8920
ALTIN
2.531,75
BIST
11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
34°C
Bursa
34°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
32°C
Çarşamba Az Bulutlu
32°C
Perşembe Az Bulutlu
29°C
Cuma Az Bulutlu
28°C

Sivil Toplum Platformu’nun Düzenlediği Panele İlgi Büyük Oldu

Mustafakemalpaşa Sivil Toplum Platformu tarafından düzenlenen, ‘Tehlikeli Atık ve Mustafakemalpaşa’ isimli panel vatandaşlarca yoğun ilgi gördü.

Sivil Toplum Platformu’nun Düzenlediği Panele İlgi Büyük Oldu
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Bursa Baro Başkanı Zeki Kahraman’ın yönettiği, Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Doktor Kayıhan Pala, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İlhan Demiröz, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Zuhal Yazıcı’nın konuşmacı olarak katıldığı panelde açılış konuşmasını yapan Mustafakemalpaşa Sivil Toplum Platformu Başkanı Seyit Ali Geçici, Sivil Toplum Platformunun ne amaçla kurulduğu, nasıl kurulduğu ve bu güne kadar ne gibi çalışmalar yaptıkları hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Paneli yöneten Bursa Baro Başkanı Zeki Kahraman panel hakkında bilgiler vererek, ilk konuşmacı olarak Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Doktor Kayıhan Pala’ya söz verdi.

Pala ‘Buraya kurulmak istenen tesisle ilgili Bilim ne diyor, bu tesisin burada yaşayanlara nasıl etkileri olabilir onları anlatmaya çalışacağım.’ Sözleriyle başladığı konuşmasını dört ana temaya bölerek dinleyicilere aktardı. İlk bölümde Tesisin Sağlık etkisini değerlendirerek, üç temel kavramdan bahseden Pala; Böyle bir tesiste ne gibi tehlikeler vardır? Bu tesisler bir etki yaratmaya başlarsa bu yörede yaşayanlar bundan nasıl etkilenir? Bu etkiler hangi risk guruplarını ilgilendirir? Sorularının cevaplarını verdi.

Tesisin işleyeceği baca tozunda bulunan Çinko, kadmiyum, kurşun ve arsenik maddelerinin insan sağlığına olan etkilerini de anlatan Pala, Bu tesis Türkiye’de bulunmadığı için Avrupa’da bulunan tesisler hakkında yapılan bilimsel araştırmalardan yararlanarak, özellikle dioksin ve furanların ne kadar tehlike arz ettiğini katılımcılara anlattı.

Konuşmasının ikinci bölümünde bu tesisle ilgili bu bölgedeki kurum ve kuruluşların ne düşündükleri hakkında bilgiler veren Pala; Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Kuruluşunda Kirletici Tesislerin yer almaması gerektiği karar altına alınmışken, kirletici olduğu kendi ÇED raporunda yazan bir firmaya yapılan yer tahsisini de eleştirdi.

Mustafakemalpaşa’da Demir Çelik Tesisi olmadığının altını çizen Pala; kentin ürettiği bir kirlilik yokken, dışarıdan getirilecek kirletici maddelerin burada geri dönüştürülmesinin mantık dışı olduğundan bahsetti.

Üçüncü bölümde Kent Kimliği kavramından bahseden Pala, ‘Ben Mustafakemalpaşa’yı Domatesi, Biberiyle bir tarım ilçesi olarak tanıyorum. İnternette Mustafakemalpaşa İlçesi yazıp aratırsanız şu ifadelerle karşılaşırsınız. Türkiye’nin Tarım İlçesi, Türkiye’nin en iyi Domatesi ve Yağlık Salça Biberini üreten ilçe, ve bu gibi Mustafakemalpaşa’nın tarım ilçesi olduğu ifadeleri var. Peki siz kirletici bir sanayiyi buraya getirirseniz ne olur?

Hiç kimse sizin domatesinizi, biberinizi yada ürettiğiniz herhangi bir sebzeyi meyveyi almaz.

Bu tesis buraya kurulursa diğer bu gibi tesislerinde buraya kurulmasının yolunu açar ve Mustafakemalpaşa artık tarım ilçesi olarak değil de kirlilik ilçesi olarak anılmaya başlanır’ sözlerine yer verdi. Son olarak Bu ülkenin teknolojiyi nasıl kullandığını bir örnekle anlatan Pala; ‘Sayın Başbakanımız dünyanın en teknolojik arabalarından biri olan Mercedes marka makam aracında mahsur kaldı ve hepimizin bildiği gibi balyoz ile dışarı çıkarılabildi. Oysa ki aracın bütün kapılarını hemen açabilen bir sisteme sahipti.

Yani Ülke olarak en yüksek teknolojiyi ülkemize getirebiliyoruz fakat o teknolojiyi kullanamıyoruz.’ sözlerine yer verdi. Marzinc yetkililerinin kendisine geldiğini ve aynı şeyleri onlara da anlattığını ifade eden Pala, ‘Şimdide Mustafakemalpaşalıların bu ifadeleri daha büyük harflerle anlatmaları gerekiyor’ sözleriyle konuşmasını bitirdi.

İkinci konuşmacı olarak söz alan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İlhan Demiröz Toprağın tanımını ve önemini anlatarak başladığı konuşmasında bu tesisin verimli tarım topraklarına sahip Mustafakemalpaşa’ya yakışmadığını ve Mustafakemalpaşa Çiftçilerinin de aynı İnatlarda olduğu gibi bugünde OSB de kurulmak istenen tesise karşı mücadele ettiklerini ve bu haklı mücadelelerinde sonuna kadar onların yanlarında olduğunu belirtti.

Türkiye’de çiftçiliğin yavaş yavaş yok edilmek istendiğinin altını çizen Demiröz, bu tesisin buraya kurulmasıyla birlikte, önce insanların sağlığının tehlikeye atılacağını, sonrasında ise binlerce yıllık bir oluşumla kazanılan Mustafakemalpaşa’nın verimli topraklarının kaybedileceğini belirtti.

Son olarak TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi 2. Başkanı Zuhal Yazıcı konuşmasında Kimyasalların kullanım alanlarını ve insan sağlığına etkilerini anlattı. Dünyada gelişmiş ülkelerin bu tür tehlikeli atıklarını kendi ülkelerinde kullanmadıklarını anlatan Yazıcı, kurulmak istenen tesisinde sadece kendi ürettiği atıkları işlemeyeceğini, kendi ürettikleri atıkların miktarının belli olduğunu, kurmak istedikleri tesisin kapasitesinin ise bu miktarın çok üzerinde olduğunu ve ülke dışından da bu tür kirleticileri getirip işleyebileceklerini belirtti.

Avrupa Ülkelerinde bulunan yasaların çoğunun Türkiye’de de bulunduğunu söyleyen Yazıcı, fakat bu yasaların uygulanamadığının altını çizdi. Firmanın kullanacağı prosesi en son teknoloji olarak lanse ettiğini belirten Yazıcı, bunun bir aldatmaca olduğunu bu işlemde kullanılan en gelişmiş teknolojinin aşırı maliyeti sebebiyle firma tarafından tercih edilmediğini belirtti.

Bu tesisin Tarım ilçesi olan Mustafakemalpaşa’ya kurulmaması gerektiğini belirten Yazıcı, Konfiçyus’un ‘Önemli bir geçidi tutarken, düşmanı içeriye sokmazsan, sana kimse yaklaşamaz.’ sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Daha sonra soru cevap bölümünde Panelistler katılımcıların sorularına cevaplar verdiler.

Mustafakemalpaşa belediye başkanı Sadi Kurtulan panelistlere, Mustafakemalpaşa halkına verdikleri değer, emek ve bilgileri için teşekkür ederek ilçe belediyesi olarak konu ile ilgili Mustafakemalpaşa halkının geleceğini düşündüklerini konu ile ilgili tüm yardımları ve destekleri yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Kapanış konuşmasını yapan sivil toplum platformu başkanı Seyit Ali Geçici panel ile ilgili emeği geçen herkese teşekkür ederek, 14.11.2009 Cumartesi günü saat 13.30 da Güllüce köyü karşısı, OSB bölgesinde gerçekleştirilecek “Zehirli atık fabrikası istemiyoruz” mitingine tüm Mustafakemalpaşalıları davet etti.

Panel sonucunda, Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesine kurulmak istenen tesisin, Mustafakemalpaşa’nın ihtiyacı olan, bölgede yetişen ürünleri işleyecek ve bu şekilde ilçe ekonomisine katkıda bulunacak bir tesis olmadığı, tersine bölge insanlarına ve tarım topraklarına zarar verecek bir tesis olduğu tüm katılımcılar tarafından daha iyi anlaşıldı.

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.