Burası sayfanın başıdır.Örnek HTML sayfası Burası sayfanın gövdesidir.
DOLAR
32,2093
EURO
35,0155
ALTIN
2.511,70
BIST
10.739,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
25°C
Bursa
25°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
28°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
Perşembe Az Bulutlu
21°C
Cuma Az Bulutlu
23°C

Sürdürülebilir kalkınma için fırsat çok

Mustafakemalpaşa’nın sosyal, ekonomik, mekânsal ve kültürel yönleri, konularında uzman eğitmenler ve kanaat önderlerinin katıldığı ‘Sürdürülebilir Kalkınma Çalıştayı’nda ele alındı.

Sürdürülebilir kalkınma için fırsat çok
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa Belediyesi, Bursa Kent Konseyi Sürdürülebilir Kalkınma Grubu ve Türkiye Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Bursa Destekleme Derneği tarafından düzenlenen ‘Sürdürülebilir Kalkınma Çalıştayı’,
8 Eylül Cumartesi günü Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.
Çalıştaya, AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Bursa Kent Konseyi Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubu Başkanı Mustafa Uysal, TOSYÖV Bursa Destekleme Derneği Başkanı Habil Duran, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcikleri katıldı.
3 oturumda yapılan çalıştayda, Mustafakemalpaşa’nın sürdürülebilir gelişmesinin temelini oluşturacak politikalar arasında öncelikler belirlenirken, bu doğrultuda katılımcılar tarafından çözüm önerileri sunuldu.
Çalıştayın açılışında konuşan Bursa Kent Konseyi Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubu Başkanı Mustafa Uysal, daha önce Keles ve Yenişehir’de yapılan organizasyonla yerelde sürdürülebilir kalkınmaya ilişkin ihtiyaç ve talepleri gündeme getirdiklerini söylerken, bu çalıştayda da Mustafakemalpaşa’nın kalkınma vizyonunu ve geleceğe yönelik hedeflerini belirleyeceklerini dile getirdi.

‘Bilimsel sonuçlar yol haritamız olacak’

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise Mustafakemalpaşa’nın tarım ve tarıma dayalı sanayiye bağlı olarak kalkınmayı planlayan bir ilçe olduğunu vurgulayarak, en büyük ihtiyacın yetişmiş insan gücü olduğunu belirtti. Başkan Kurtulan; “ Bizler, global düşünüp, yerel uygulayan aktörler olarak sahip olduğumuz değerleri geleceğe taşımak, katma değer oluşturmak ve yaşam standardını yükseltmekle mükellefiz. Bu çalıştayda Mustafakemalpaşa’nın kalkınması için gereken ihtiyaçlar bilimsel olarak ortaya konacak. Kolektif düşünceyle ortaya çıkacak yol haritasını sağlam ve kararlı adımlarla takip edeceğiz. Çalıştaya katılarak Mustafakemalpaşa’nın geleceğine farklı bir bakış getirecek uzman eğitmenlerimize ve kanaat önderlerimize teşekkür ediyorum” dedi.
TOSYÖV Bursa Destekleme Derneği Başkanı Habil Duran’da beyin fırtınası ve ortak akıl sayesinde; eğitim, turizm, ekonomi, sağlık, ulaşım ve diğer kalkınma alanlarında Mustafakemalpaşa’nın nereye gideceğinin bilimsel verilerle ortaya konacağını ifade etti.

Uygulanabilir 101 proje sunuldu

U.U. Öğretim Üyesi Prof.Doktor Erkan Işığıçok’un moderatörüğünü yaptığı çalıştayın ilk bölümünde katılımcılar, uzman eğitmenler eşliğinde Mustafakemalpaşa’nın güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatlarını ve tehditlerini belirlemek üzere dört çalışma grubuna ayrıldı.
Gruplardan çıkan sonuçların değerlendirilmesinin ardından çalıştayın öğleden sonraki oturumunda gruplar Mustafakemalpaşa ile ilgili çeşitli projeler üretti.
Çalıştayın son bölümünde ise ortaya çıkan proje fikirlerinin tanıtımları yapıldı.
101 uygulanabilir projenin tespit edildiği çalıştayda; tarımsal organize sanayi bölgesi kurulması, turizm alanlarının geliştirilmesi, OSB’ye büyük marka firmaların kazandırılması, bor madenlerini yerinde işletilmesi için ortak girişim oluşturulması, endemik bitkileri değerlendirme ve işleme tesisinin kurulması ve gök bilim etkinlikleri projeleri öne çıktı. Çalıştayın ardından katılımcılar, Mustafakemalpaşa’nın turizm merkezleri Suuçtu Şelalesi ve Tümbüldek Kaplıcaları’nı gezdi.
https://www.dostmedya.com/haber/998842844.jpg

https://www.dostmedya.com/haber/1058992324.jpg

https://www.dostmedya.com/haber/742210300.jpg

https://www.dostmedya.com/haber/1820895695.jpg

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.