DOLAR
18,6396
EURO
19,6742
ALTIN
1.073,03
BIST
4.855,92
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Çok Bulutlu
17°C
Bursa
17°C
Çok Bulutlu
Cuma Hafif Yağmurlu
17°C
Cumartesi Hafif Yağmurlu
21°C
Pazar Çok Bulutlu
18°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
14°C
Papirüs Pastanesi Mustafakemalpaşa
Papirüs Pastanesi MKP

TEMA Vakfı Toprak Dede’yi unutmadı

TEMA Vakfı Toprak Dede’yi unutmadı
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

03.09.2020
A+
A-

TEMA Vakfı’nın her sene düzenlediği Saha Koordinasyon Toplantısı, bu yıl COVID-19 gündemi sebebiyle ilk kez çevrim içi gerçekleşti. Türkiye’nin 80 ilinden 500 gönüllünün ve Genel Merkez çalışanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantının ana esin kaynağı Vakfın Kurucu Onursal Başkanları’ndan merhum Hayrettin Karaca oldu. Hayrettin Karaca ve onun “param var ama hakkım yok” felsefesini sembolize eden kırmızı süveterinden hareketle toplantının teması kırmızı olarak belirlendi. TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanlarından A. Nihat Gökyiğit’in de video aracılığıyla mesajını paylaştığı toplantının açılış konuşmalarını, Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ve Genel Müdür Başak Yalvaç Özçağdaş yaptı. Toplantının öne çıkan konukları, Millî Eğitim Bakanı Profesör Doktor Ziya Selçuk, Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Ateş Kara ve psikolog-yazar Doğan Cüceloğlu oldu.

Gücünü gönüllülerinden alan bir halk hareketi olan TEMA Vakfı’nın her sene düzenlediği Saha Koordinasyon Toplantısı bu yıl koronavirüs salgını sebebiyle ilk kez çevrim içi gerçekleşti. Bursa Mustafakemalpaşa’yı temsilen, TEMA Vakfı Mustafakemalpaşa Yüzbaşı Sabribey Mahalle Sorumlusu Ezel Tuna ile TEMA Vakfı gönüllüsü Fahri Ataş’ın katıldığı, toplantı, Ocak ayında aramızdan ayrılan TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanlarından Hayrettin Karaca için hazırlanan anma videolarının gösterimi ve Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ile Genel Müdür Başak Yalvaç Özçağdaş’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Vakfın gelecek yılki hedeflerini ve y eni projelerini Genel Müdür Özçağdaş paylaşırken, Ataç ise vakfın gelecek dönemdeki stratejik hedeflerini anlatarak Toprak Dedenin izinde yıllardır bitmeyen bir enerjiyle TEMA Vakfı için emek veren tüm gönüllülere teşekkür etti. Toplantının son günü gönüllülerle mesajını paylaşan Vakfın Kurucu Onursal Başkanlarından A. Nihat Gökyiğit ise, doğayı üzmeyelim diyerek doğayla barışı gündemde tutmamız gerektiğini belirtti.

Peynirci Baba

Millî Eğitim Bakanı Profesör Doktor Ziya Selçuk: “Umudum yükseliyor”

Saha Koordinasyon Toplantısı’nın konuklarından biri Millî Eğitim Bakanı Profesör Doktor Ziya Selçuk oldu. MEB olarak TEMA Vakfı ile gerçekleştirilen projelerin detaylarından bahsederken hepsine ayrı ayrı çok değer verdiğini söyleyen Sayın Bakan; “Millî Eğitim Bakanlığı olarak doğanın eğitimle iç içe olmasını önemsemekteyiz. Dünya genelinde alışılagelen çalışmaların yanında son dönemdeki uzaktan eğitim faaliyetlerimizde de öğrencilerimizin öğrenme yaşamlarında doğayı daha aktif kullanmaları gayreti içindeyiz” dedi.
Öğrencilerin öğrenme ortamlarını tabiatla bütünleştirmek için yapılan çalışmalardan da bahseden Sayın Bakan çalışmalarını;
“•Yüz yüze eğitim döneminde hazırlamış olduğumuz ara tatil uygulamalarında öğrencilerimizin ve velilerimizin doğada birlikte yapacağı aktiviteler planladık. Öğrencilerimizin tabiatı, tarihi ve yaşadığı coğrafyayı daha iyi anlaması, özümsemesi ve bu doğal değerlere sahip çıkması için bu bir fırsattı ve bu planlamaların ülkemizde gelecek yıllarda da imkânlar doğrultusunda planlanacağı kanısındayım. Bu ara tatil döneminde öğrencilerimize şahsiyet kazandıracak olan öğretmenlerimizin de doğada yapacağı birçok çalışmayı planladık. Bu çalışmalar 81 ilin şartlarına uygun bir şekilde en ince ayrıntı düşünülerek planlanmış ve uygulanmasında başarı elde edilmiştir.

•Öğrencilerimizle önemli günlerde (23 Nisan, Hayrettin Karaca Anısına vb.) dikmiş olduğumuz fidanlar artık öğrencilerimizin ülke genelinde gerçekleştirdiği standart bir doğa çalışması haline gelmiştir. Bu çalışmalarla çocuklarımız kendi elleriyle fidanları toprağımızla buluşturmuştur.

•Uzaktan eğitim döneminde hazırlamış olduğumuz materyallerle (Arkadaş, Tohum, Tatil kitapları, Ders kitaplarındaki etkinlikler, EBATV içerikleri) çocuklarımızı doğayla iç içe olan bir öğrenme yöntemine yöneltiyoruz. Çocuğumuz yoğurt mayalıyor, bir gün çiçek bakımı yapıyor, diğer gün doğada ailesiyle yürürken doğa fotoğrafı çekiyor, başka bir gün civardaki meşe ağaçlarının dibinde palamut arayıp saksılarda fidan yetiştiriyor ve yeşerttiği fidanı doğaya kazandırıyor” şeklinde özetledi.

“Çocuklarımız yeter ki daha iyiyi daha güzeli öğrensinler, yeter ki Anadolu’nun bereketli toprağına, suyuna, gür ormanlarına benzesinler ve çiçek olup açsınlar. Şahsımın bir öğretmen olarak istediği tek şey budur. Biz öğretmenler olarak gece gündüz çalışmaya razıyız” diyen Profesör Doktor Ziya Selçuk, TEMA Vakfı’na ve doğa gönüllüsü tüm öğretmenlerin verdiği emeğe teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Prof. Doktor Ateş Kara: “Biz insanlar doğadaki diğer canlıların yaşam alanlarına çok müdahale ediyoruz”

Prof. Doktor Ateş Kara gerçekleştirdiği sunumla, COVID-19 virüsü ve pandemi sürecine dair bilgi paylaştı. Gündemi değerlendiren Profesör Doktor Kara; “Nüfusumuz ve tüketimimiz arttıkça diğer canlıların yaşam alanlarına müdahale etmeye başladık. Yakın dönemde ölümcüllüğü çok yüksek olan ebola salgını yaşamıştık. Bunun ortaya çıkış nedeni de insanların normalde yaşamadıkları alan içerisinde bir otoyol açmak istemeleriydi. O büyük salgın, otoyol yapımında kendi yaşam alanlarından edilen şempanzelerin farklı alanlara geçişi sırasında, yarasalara geçirdikleri virüsün, insanlara bulaşması ile başlamıştı” diyerek insanların diğer tüm canlıların yaşam alanlarını çevrelediğini ifade etti. Bu tarz salgınların dönem dönem tekrar yaşanabileceğini söyleyen Kara, tek sağlık kavramı ile insan, hayvan ve hatta bitki ve çevre sağlığının birlikte ele alınması gerektiğini belirtti. Kara; “Ne zaman biz sığırları, ineği evcilleştirdik ve sütten faydalanmaya başladık; o zaman tüberküloz ile daha çok karşılaşmaya başladık ve zaman içerisinde onu öğrendik. Ne zaman ki atı evcilleştirdik, nezleye neden olan virüs ile hasta olmaya başladık ancak bunlar uzun sürelerde ve bizler öğrenerek gerçekleşti. Ancak bugün çok hızlı bir şekilde farklı yaşam alanlarına ve doğaya müdahale ediyoruz ve bilmediğimiz, tanımadığımız yeni mikroorganizmalarla karşılaşıyoruz ve yeni salgın riskini de artırıyoruz” dedi.

Psikolog-Yazar Doğan Cüceloğlu: Anlamlı bir yaşam

Toplantıya ‘Anlamlı Bir Yaşam Üzerine Sohbet’ başlığındaki konuşmasıyla katılan ünlü psikolog-yazar Doğan Cüceloğlu, hayata anlam katma konusunda örneklerle birlikte değerli tavsiyeler verdi. TEMA Vakfı gönüllülerini hayatlarını zenginleştirmiş ve yaşamın anlamını bulmuş olarak gördüğünü belirtti.

3 gün süren toplantıda gönüllüler, Profesör Doktor Bülent Gülçubuk’un “Türkiye Tarımına Genel Bir Bakış” ve Doç. Doktor İbrahim Yurtseven’in “Orman ve Su” isimli sunumlarının yanı sıra; “Umut Yeşerten Örnekler” panelleriyle başarılı gönüllü hikayelerini dinledi. TEMA Vakfı çalışma alanları kapsamında eğitim, savunuculuk, iletişim ve bağış konularında düzenlenen atölyelerin de yer aldığı programda ilk kez verilen “Hayrettin Karaca Gönüllülük Ödülleri” sahiplerini buldu.

TEMA Vakfı Toprak Dede’yi unutmadı

TEMA Vakfı Toprak Dede’yi unutmadı

TEMA Vakfı Toprak Dede’yi unutmadı

TEMA Vakfı Toprak Dede’yi unutmadı

TEMA Vakfı Toprak Dede’yi unutmadı

TEMA Vakfı Toprak Dede’yi unutmadı

TEMA Vakfı Toprak Dede’yi unutmadı

TEMA Vakfı Toprak Dede’yi unutmadı

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.