DOLAR
18,6365
EURO
19,5544
ALTIN
1.058,90
BIST
4.957,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
12°C
Bursa
12°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
13°C
Çarşamba Az Bulutlu
16°C
Perşembe Az Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
19°C
Papirüs Pastanesi Mustafakemalpaşa
Papirüs Pastanesi MKP

‘Toplulaştırma değil, kamulaştırma olsun’

İstanbul-İzmir Otoyolu güzergahı üzerinde bulunan ve Karacabey ile Mustafakemalpaşa’nın bazı köy ve mahallelerini kapsayan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı yetkisindeki arazi toplulaştırma işlemi ‘iptal davası’ engeliyle karşılaştı.

‘Toplulaştırma  değil, kamulaştırma olsun’
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

07 Ocak 2013 tarihinde yargıya iptal davası başvurusuna Karacabey ve Mustafakemalpaşa Ziraat Odaları ile 9 köy muhtarlığı ve 175 köylü vatandaşın imza koyduğu belirtildi. Bu konuda imza verenler, ilgili köylerdeki vatandaşların görüşlerinin alınmasından yana olduklarını ve toplulaştırma yerine kamulaştırma işlemi yapılmasını öneriyorlar.
Önceki gün Karacabey Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda düzenlenen “Otoyol ve toplulaştırma” konulu bilgilendirme toplantısına farklı görüşler damgasını vurdu. Geniş katılımlı toplantıda görüşlerini açıklayan konuşmacılar şu ifadeleri kullandı:
Ak Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı : “Üzüm yemek için buradayız; bağcıyı dövmek için değil. Köylüyü korumak ilk hedefimizdir. Köylünün elinden bedelsiz hiçbir arazi alınamaz. Ben bu işin sonuna kadar takipçisi olacağım.”
Arazi Toplulaştırma Daire Başkanı Hacı Veli Deveci : “Amacımız vatandaşın arazisini korumaktır. Toplulaştırma, kamulaştırmaya göre parçalanmış arazilerin toplanmasında avantaj sağlar. Otoyol güzergahı için çiftçilerimizden hiçbir kesinti yapılamayacaktır.”
Karacabey Ziraat Odası Başkanı Nuri Karaca: “Toplulaştırma bizde şüphe oluşturdu. Otoban için yapılan toplulaştırma tarıma fazla fayda sağlamaz. Köylerdeki vatandaşların görüşü alınmalıydı. Kamulaştırma yapılırsa daha iyi olur. Başbakanımızın böyle bir toplulaştırmadan haberi olmadığına inanıyoruz.”
U.Ü. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor İsmet Arıcı: “Toplulaştırmanın gelmesi o köyler için bir piyangodur. Köylülerimiz bu işi fırsata dönüştürmelidir. Dileğimiz Uluabat Gölü Sulama Birliği bünyesindeki arazilerin de kapalı sulama sistemine kavuşmasıdır.”
Ak Parti Karacabey İlçe Teşkilatı’nın önceki gün Karacabey Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda düzenlediği ‘Otoyol ve toplulaştırma ile Büyükşehir Yasası’ konulu bilgilendirme toplantısında 3083 Sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Kanun kapsamında Karacabey ve Mustafakemalpaşa’ya bağlı bazı köy ile mahalleleri ilgilendiren ve otoyol güzergahı üzerindeki arazilerde toplulaştırma işlemi gerektiren uygulamanın fayda ve zararları masaya yatırıldı.
Büyük ilgi gören geniş katılımlı etkinlikte Ak Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı ile Ak Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, Teşkilat Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Karacabey İlçe Başkanı Mustafa Çelik, partili il genel ve belediye meclisi üyeleri, Mustafakemalpaşa’dakisiyasi parti yöneticileri, köy ve mahalle muhtarları ile bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri hazır bulundu.
Toplantıda kamu kesimini ise Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Arazi Toplulaştırma Daire Başkanı Hacı Veli Deveci, Toplulaştırma Şube Müdürü Gökhan Şahin ile Otoyol Bölge Müdürlüğü’nden Kamulaştırma Başmühendisi Yusuf Piri temsil etti.
‘Günü değil; geleceği kurtarmanın peşindeyiz.’
Toplantının açılış konuşmasını yapan Ak Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, “Günü kurtarma peşinde değil; geleceği kurtarma ve gelecek nesillere değerli doğa ve uygarlık projeleri mirasları bırakmak amacındayız.” ifadesini kullandı.
Etkinlikte sunumu gerçekleştiren Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Arazi Toplulaştırma Daire Başkanı Hacı Veli Deveci, Türkiye’de 1961 yılından bu yana toplulaştırma yapıldığını, bu işlemin parçalanmış araziler dışında yollar için de uygulandığını söyledi. Bursa’da 16 bin hektar arazide toplulaştırma yapılacağına işaret eden Deveci, 800 km. arazi yolu hazırlanacağını, kadastro kayıtlarının yenileneceğini, bölgedeki arazilerin değerlerinin artacağını ve tarımda maliyetin düşeceğini kaydetti. Bu işlemin yeterli olmaması halinde kamulaştırmanın da yapılabileceğini sözlerine ekleyen Deveci, toplulaştırmanın kamulaştırmadan daha yararlı olduğunu savundu ve “Toplulaştırma çiftçilerin parçalanmış arazilerini ortadan kaldırır, otobana geçiş problemlerini azaltır, tarımda yan yollar oluşturur. Ayrıca, güzergah üzerinde sebze satış alanları hazırlanacaktır. Arazilerde taban suyunu da drenaj ile düşüreceğiz.” diye konuştu.
Son günde yargıya ‘iptal davası’ başvurusu
Deveci’nin açıklamalarından sonra söz alan Karacabey Ziraat Odası Başkanı Nuri Karaca, yapılacak toplulaştırmanın kendilerinde şüphe oluşturduğunu belirterek, bedelsiz arazi alımına karşı olduklarını bildirdi. Şeffaflık ilkesiyle hareket edilmesini isteyen Nuri Karaca düşüncelerini şu sözlerle açıkladı:
“Bu toplantı gecikti. 3 ay önce yapılmalıydı. Bunca süre şüphe ile yaşandı. Toplulaştırma aslında tarım için yapılır ve güzel bir uygulamadır. Devlet bölünmüş arazileri toplulaştırmak için para harcamasın. Otoban için yapılacak toplulaştırma ise tarıma fazla fayda sağlamaz. Köylerde vatandaşların görüşleri alınmalıydı. Kamulaştırma yapılsa daha iyi olurdu. Başbakanımızın böyle bir toplulaştırmadan haberi olmadığına inanıyoruz. 07 Ocak 2013 tarihinde yargıya iptal davası başvurusunda bulunduk. Karacabey ve Mustafakemalpaşa Ziraat Odaları ile 9 köy muhtarlığı ve 175 köylü vatandaşın imzasıyla iptal davası açtık.”
‘Toplulaştırma piyangodur, fırsata dönüştürülmelidir.’
Daha sonra söz alan Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Leylek Dostu Köyler Projesi Mimarı Profesör Doktor İsmet Arıcı: “Toplulaştırmanın gelmesi o köyler için bir piyangodur. Köylülerimiz bu işi fırsata dönüştürmelidir. Dileğimiz, Uluabat Gölü Sulama Birliği bünyesindeki arazilerde kapalı sistem sulama yapılabilmesidir.” diye konuştu.
Toplantıda toplulaştırmaya ilişkin 7 maddeden oluşan bir soru önergesi veren Karacabey Ziraat Odası Başkanı Nuri Karaca’ya cevap veren Bakanlık Arazi Toplulaştırma Daire Başkanı Hacı Veli Deveci, yüzde 10 katılım payının yanlış yorumlara yol açmasını istemediklerini, bu rakamın ‘yüzde 10’a kadar’ şeklinde algılanmasının doğru olacağını savundu. Toplulaştırma geçecek köy ve mahallelerin yanındaki köy ve mahallelerin de istemeleri halinde projeye dahil edilebileceklerini kaydeden Deveci, “Vatandaşımız mağdur edilmesin diye uygulama geç yapılmaktadır.” ifadesini kullandı. Deveci, Bakırköy ve civarında kapalı sulama sistemi sulama revizyonu yapılacağını açıkladıktan sonra otoyol güzergahında çiftçilerden hiçbir kesinti yapılmayacağını bildirdi.
‘Toplulaştırma işinin sonuna kadar takipçisi olacağım.’
Mahalleye dönüşen bazı köy muhtarları ile bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin söz aldığı etkinliğin finalinde Ak Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı yeniden kürsüye gelerek, alkışlar arasında şunları söyledi:
“Biz, ülkemizde siyaset üretmeye yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar adı altında 3Y formülüyle işe başladık. 80 yıl içerisinde yapılamayan bölünmüş yollar ile demiryollarını hizmete sunduk. Hayal denilen işleri gerçekleştiriyoruz. Dünyada 2008’den bu yana ekonomik krizler artarken, Türkiye bu krizleri rahatlıkla atlatıyor. Şimdi de terör belasını çözümlemek için uğraşıyoruz. Terör belasından kurtulmak en büyük hedefimizdir. Ülke ekonomisinde kaynakların israf edilmeden en etkin biçimde kullanılmasını sağlıyoruz. Bursa bölgesine de yol yapmak için geliyoruz; yolsuzluk yapmak için değil. Üzüm yemek için buradayız; bağcıyı dövmek için değil. Köylüyü korumak ilk görevimizdir. Köylünün elinden bedelsiz hiçbir arazi alınamaz. Toplulaştırma köylünün gönlünde yatan aslandır. Miras hukukunu düzenlemek de bizim hükümetimize inşallah nasip olacaktır. Tarımdan sanayi kuruluşlarına kadar bu iş fayda sağlayacaktır. Toplulaştırma işinin de ben sonuna kadar takipçisi olacağım.”
https://www.dostmedya.com/haber/1524977267.jpg

https://www.dostmedya.com/haber/640693715.jpg

Peynirci Baba
Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.