DOLAR
28,9419
EURO
31,8180
ALTIN
1.903,23
BIST
8.009,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
22°C
Bursa
22°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
23°C
Cumartesi Çok Bulutlu
20°C
Pazar Hafif Yağmurlu
14°C
Pazartesi Az Bulutlu
13°C

Ucuz Kurtulduk!

İlçede kurulmak istenen ve daha sonra Karabük’te kurulan Marzinc fabrikasının faaliyetleri, 130 işçinin rahatsızlanması nedeniyle “süre kaydı olmaksızın” durduruldu.

Ucuz Kurtulduk!
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Geçtiğimiz yıllarda Mustafakemalpaşa’nın Organize Sanayi Bölgesinde kurulmak istenen ancak Sivil Toplum kuruluşlarının ve vatandaşların büyük tepkisi ile karşılaşınca Karabük’te kurulan Baca tozu geri kazanım tesisi Marzinc, 130 işçisinin çeşitli ağır metallere maruz kalarak rahatsızlanması üzerine incelemeye alındı. Yapılan incelemelerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, söz konusu tesisin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın talimatı üzerine Marzınc Marmara Geri Kazanım firması hakkında inceleme başlatan ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ekipleri, 130 çalışanı sağlık şikâyetleri ile hastanelere başvuran firmanın, gerekli olan önlemleri almadığı sonucuna vardı.
Yapılan ilk incelemelerde; baca tozu geri dönüşümü üzerine faaliyet gösteren Marzınc Marmara firmasının 43 çalışanının, başta kurşun olmak üzere çeşitli ağır metallere maruz kaldığı tespit edildi. Ayrıca, hastaneye başvuran 37 işçide de kurşun metaline rastlandı. Yapılan incelemeler ve elde edilen bulgular sonucu Marzınc Marmara Geri Kazanım firmasının faaliyetleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “süre kaydı olmaksızın” durduruldu. Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin kalkınmakta olan bir ülke olduğunu hatırlatarak, “Kalkınan ve büyüyen bir Türkiye ancak güçlü bir sanayi ile olur. Sanayicimiz de artık şunu çok iyi anlamalıdır ki; çevreyi dikkate almadan sürdürülebilir bir üretim yapma dönemi bitmiştir. Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Çünkü başka Türkiye yok, çünkü başka Dünya yok. Çocuklarımız ve geleceğimiz için çevreye zarar vermeden kalkınmayı başarmalıyız” dedi.
Öte yandan Mustafakemalpaşa’da sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek oluşturduğu sivil toplum platformundan da konuyla ilgili bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada; “Anımsanacağı gibi Mustafakemalpaşa’da Marzinc şirketi tarafından “baca tozu geri kazanım tesisi” kurulması amacıyla başlatılan girişim; başta Mustafakemalpaşa’da yaşayanlar olmak üzere kamuoyunun büyük tepkisini çekmiş halk, yerel yöneticiler, sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri ve akademisyenler elele vererek güçlü bir mücadele örgütlenmiş ve hem halkın kararlı tutumu hem de yasal kazanımlar sonrasında şirket yatırımı Mustafakemalpaşa’da yapmaktan vazgeçmek zorunda kalmıştı. Marzinc şirketine karşı yürütülen mücadele sırasında kurulması planlanan tesisin yaratacağı sağlıkla ilgili risklere dikkat çekmiş; galvanizli hurda çeliklerin tekrar ergitildiğinde, demirin üretimi ile beraber ortaya çıkan çinko, kadmiyum, kurşun ve arsenik gibi diğer elementlerin baca tozu içerisinde toplanacaklarını dile getirerek bu elementlerin insan sağlığı için tehlikeli olduğunu vurgulamıştık.
Kurşun, çinko ve kadmiyum üretimi sırasında toz, metal bileşikleri, uçucu organik bileşikler (dioksinler dahil), kokular, kükürt oksitleri, diğer asitli gazlar, atık sular (metal bileşikleri), tortular, demir açısından zengin artıklar, süzülemeyen tozlar ve cüruf ile ilgili sorunların ortaya çıktığını belirtmiştik. Risk grupları arasında ilk sırayı tesiste çalışanların alacağını, bunları sırasıyla gebeler, çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerin izleyeceğini dile getirmiştik.
Ne yazık ki haklı çıktık!
Marzinc şirketinin Mustafakemalpaşa’dan vazgeçmek zorunda kalmasından sonra Karabük’te kurduğu fabrikada çalışan 130 işçi başta kurşun olmak üzere, metal zehirlenmesi nedeniyle hastanelere başvurarak tedavi altına alındılar. İşçilere ve ailelerine geçmiş olsun diyor, bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz.
Marzinc şirketinin kirletici fabrikasının kurulmasına bilimsel gerekçeleri ortaya koyarak karşı çıktığımızda bizleri istihdam / yatırım düşmanı olmakla suçlayan basın mensubundan, kamu yöneticisine; patronundan siyasetçisine kadar herkesi “özür dilemeye” davet ediyoruz.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı da yalnızca Marzinc Karabük fabrikasını kapatma kararı ile yetinmeyip; mücadelemiz sırasında sık olarak dile getirdiğimiz risk grupları arasında tesiste çalışanlardan sonra yer alan başta gebeler olmak üzere, çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerdeki Marzinc fabrikası nedeniyle yaşanan etkilenimi üniversiteler ile birlikte çalışarak ortaya çıkarmaya çağırıyoruz.
https://www.dostmedya.com/haber/1230260234.jpg

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.