DOLAR
28,9733
EURO
31,1975
ALTIN
1.863,41
BIST
7.913,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Karla Karışık Yağmurlu
7°C
Bursa
7°C
Karla Karışık Yağmurlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
12°C
Pazar Az Bulutlu
12°C
Pazartesi Az Bulutlu
10°C
Salı Az Bulutlu
14°C

YERLİ ÜRET ,YERLİ TÜKET ,MİLLİ PARA KULLAN; EKONOMİK SEFERBERLİK

Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı öncülüğünde “Yerli Üret, Yerli Tüket, Milli Para Kullan” faaliyetleri çalışmalarına başlandı.

YERLİ ÜRET ,YERLİ TÜKET ,MİLLİ PARA KULLAN; EKONOMİK SEFERBERLİK
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı Koordine ve öncülüğünde “Yerli Üret, Yerli Tüket, Milli Para Kullan” çalışmaları başladı. Mustafakemalpaşa İlçesinde toplumsal bilinç oluşturmak, yerli üretimin önemini anlatmak, yerli tüketime yönlendirmek ile vatandaşlarımızın elinde bulunan dövizleri bozdurarak Türk Lirası ve altın alması yönünde bir dizi çalışmalara başlandı. İlçe Kaymakamlığı koordinasyonu ve öncülüğünde Belediye Başkanlığı, Yüksek Okul Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Ticaret Borsası Başkanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı, Tüm Esnaf Odaları, Esnaf Kefalet Kooperatifleri, Organize Sanayi Bölgeleri ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte yürütülecek faaliyetlerle ilgili iki toplantı yapılmış, toplantılar sonucu gerekli toplumsal bilincin oluşturulması için ne tür faaliyet ve çalışmalar yapılacağı belirlenmiştir. “Yerli Üret, Yerli Tüket, Milli Para Kullan” sloganıyla tüm toplum kesimlerini kapsayan konferans düzenlenmiş, Yüksek Okulda tüm derslerde bu tema üzerinde dersler verilmesi, Bursa-Balıkesir Karayolu dahil tüm kavşak ve yollara afişler asılması, tüm billboardlara, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına vatandaşların en yoğun bulunduğu yerlere, İlçenin tüm Kahvehanelerine, Kafelere, İnternet Kafelere, Yol Üstü Dinlenme Tesislerine, Benzin İstasyonlarına, Alışveriş Merkezlerine, Tarım İşletmelerine, Ulaşım Araçlarına (Taksi, Dolmuş, Otobüs, Servis Araçları), Organize Sanayi Bölgelerine, üretim yapan fabrikalara, Sağlık Tesislerine, Tüm Odalara, Tüm Okullara, belirlenmiş olan sloganları ifade eden afişler astırılmıştır. Tüm esnaf, tacir ve sanayicilerin konuyla ilgili bilinçlendirilmesi için, odalarca faaliyetlere başlanmış, ayrıca tüm Okullarımızda bütün öğrencileri kapsayan Yerli Üretim, Yerli Tüketim, Milli Para kullanımıyla ilgili hafta boyunca eğitim verilmesi çalışmaları yürütülmektedir.
Çocuk, genç ve vatandaşlara Adnan Menderes Meydanında sloganlı balonlar ve Mustafakemalpaşa’da üretilen üstünde sloganlar bulunan yiyecek ve içecekler dağıtılmıştır. Bunun yanında tüm Camilere de söz konusu sloganlar içeren afişler asılmakla birlikte Cuma hutbesinde vatandaşların konuyla ilgili bilgilendirilmesi yapılacaktır.
İlçe Kaymakamı Mustafa MASATLI’nın ; Yerli Üret, Yerli Tüket, Milli Para Kullan ismini verdiği kampanyanın startını verdi.
15 Aralık Perşembe günü Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda bir toplantı düzenleyen Masatlı, Ülkemizin böyle bir durumda büyük bir etkinliğin başlamasını ve toplantıya katılanlardan bu etkinliği artırarak sürdürmelerini istedi isteyerek sunum içeren bir konuşma yaptı.
Toplantıya; Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, İlçe Emniyet Müdürü Erol Turan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Drakman, MKP Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, tüm Kurum Amirleri, Tüm Siyasi Parti Başkan’ları, Okul Müdürleri, Muhtarlar, Tüm Oda Başkanları ve Sivil Toplum Örgütleri yetkilileri katıldı.
İbrahim Drakman ve Sadi Kurtulan’ın Yerli Malı kullanmanın önemiyle ilgili konuşmalarından sonra, Kaymakam Mustafa Masatlı kürsüye çıkarak kısa bir tarih bilgisi vererek konuşmasına başladı.
Masatlı özetle şunları söyledi. ‘1071 Malazgirt Zaferiyle Milletimizin Anadolu şereflendirdiğini, 1071 den 1453’e kadar Anadoluya yerleşildiğini ifade ettikten sonra, 1453 yılında İstanbul’un Fethiyle, Avrupayla aramızda kalan Bizans Devletinin yıkarak, Osmanlının Avrupaya da açılmasını sağlandığını, Kanuni Döneminde çeşitli fetihlerle şu anki topraklarımızın yaklaşık 25 katına ulaştık. Fakat fetihlerle ilerlerken, üretime vakit ayıramadık. Ülkelerinde Osmanlının adaletiyle huzur içinde yaşayan Avrupa Devletleri ise, bu avantajlarını iyi kullanarak üretime yöneldiler. Üretim ve Sanayileşme ile ilerleyen ülkeler, güçlü bir hal alınca; üretimde bulunamayan Osmanlı İmparatorluğunda da geriye doğru bir gidiş başladı. Cumhuriyetin kurulmasına kadar bu çöküş devam etti.
Gazi, ileriyi görebilen, bir lider ve devlet adamıydı. İzmir İktisat Kongresi ile ekonomiye milli hedefler tayin etti.İşte tüm bunları fark eden Gazi Mustafa Kemal; ‘Türkler, Türk Malı alınız, Türk Malı kullanınız. Türk Parası, Türk toprağında kalsın’ diye halka seslenip, herkesi yerli üretime destek vermeye çağırmıştır. Fakat daha sonra ilerlememizi istemeyen dış mihraklar çeşitli zamanlarda ve çeşitli sebeplerle darbe, ekonomik yaptırım gibi çeşitli metodlarla, yerli üretimin hız yitirmesini sağlamış, Türkiye’nin kendi ayaklarının üzerinde duran büyük bir ekonomi olmasını devamlı surette engellemişlerdir. Son yıllarda gezi olayları ile başlatılan karanlık süreç, 17-25 Aralıkla devam ettirilmeye çalışılmış, ancak başarılı olamayan bu şer odakları milli iradeyi ortadan kaldırmayı ve Ülkemizi parçalamayı amaçlayan hain çevreler darbe girişiminde bulunmuşlar, bunda da başarılı olamayınca ekonomik olarak Ülkemizi köşeye sıkıştırmaya çalışmaktadırlar. Dolayısıyla gelişmekte olan ve dünyanın 17. ekonomisi haline gelen Türkiyeyi bugün ekonomik olarak yıkmaya çalışmaktadırlar. Bu noktada Yerli Üret, Yerli Tüket, Milli Para Kullan sunumuna geçen Masatlı; bir ülkenin ekonomik olarak kalkınabilmesi ve büyümesini devam ettirebilmesi, ithal ettiğinden çok daha fazlasını İhraç edebildiğinde olduğunu, eğer ithalatınız ihracatınızdan fazla ise; o zaman cari açık meydana geldiğini, bu durum Ülkemizdeki paranın, yabancı ülkelere doğru bir akış olur. Buda Milli paramızın değer kaybetmesine yol açar. Tam tersi İhracatımız, ithalatımızdan fazla olursa bu durumda ülkemize para girişi fazlalaşacağından, hem Milli paramızın değeri artar, hem de ülkemizin istihdam ve refah seviyesi yükselir. Bundan dolayı bizler ne kadar ithal ürün almayı bırakırsak, o derece Milli Paramızın değerinin yükselmesine ve Milli Üreticilerimizin yeni yatırımlar yapmasına destek oluruz. Marka hayranlığını bırakılıp özellikle tüketim malları ithalatında yer alan ürünlerin aynısının daha iyisinin ülkemizde üretilmektedir. Bizim ülkemizin barkod kodu 869 rakamı ile başlar. Bu bizim Milli şifremizdir. Yapacağımız alışverişlerimizde ürünlerin üzerinde bu numarayla başlayan ürünler tercih edelim. Biz buna dikkat ederek bir yere varamayız, kişisel olarak yaptığımız harcamalarla ne kadar etkili olabiliriz ki; diye düşünebilirsiniz. Unutmayın ki, bugün Mustafakemalpaşa ilçesinde atılacak olan bu kıvılcım, büyüyüp yangın olup İnşallah tüm yurdu saracaktır. Ben üstüme düşen ne varsa yapmaya hazırım. Bu amaçla size bunları anlatıyorum. Sizlerde artık çevrenize, öğrencilerinize, üyelerinize bunu anlatmakla yükümlüsünüz.’ İfadelerini kullandı.
Kaymakam Mustafa Masatlı daha sonra konuyla ilgili hazırlamış olduğu sunumu izleterek, Döviz ve Türkiye ekonomisi, Türkiye’nin 2023 hedefleri, İşsizlik sorunu, Piyasalardaki durgunluk, Tasarruf yapmanın önemi ve bilinci, Yerli malı kullanımının ülke için önemi, yerli üretim-yerli tüketim ve Milli Para kullanımı için neler yapılabilir, bu konularda dünyada neler yapılıyor, yerli ve yabancı markalardan örnekler, marka hayranlığının yanlışlığı, tasarrufların karşılığı olmayan dolar ve euro yerine Türk Lirasında veya altında tutulmasına ve bunun Milli bir görev olduğunu, Milli para kullanımının önemi konu başlıklarıyla ilgili sunumla birlikte bilgiler verdi.

https://www.dostmedya.com/haber/2001832645.jpg

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.