DOLAR
18,6450
EURO
19,6948
ALTIN
1.073,02
BIST
4.855,92
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Çok Bulutlu
17°C
Bursa
17°C
Çok Bulutlu
Cuma Hafif Yağmurlu
17°C
Cumartesi Hafif Yağmurlu
21°C
Pazar Çok Bulutlu
18°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
15°C
Papirüs Pastanesi Mustafakemalpaşa
Papirüs Pastanesi MKP

Zamlar Geri Alınsın

Eğitim Sen Mustafakemalpaşa Temsilcisi Seyit Ali Geçici tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında mevcut AKP Hükümeti tarafından son günlerde arkası arkasına gelen zamlara tepki gösterilerek ‘Zamlar geri alınsın, emek ve demokrasi programı hayata geçirilsin’ dendi. Geçici; açıklamasında şu ifadeler yer verdi.

Zamlar Geri Alınsın
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

‘Bugün, bizleri görmezden gelen AKP hükümetine kararlılığımızı göstermek ve taleplerimizi bir kez daha haykırmak için bu açıklamayı yapıyoruz. İktidara geldiği günden bu yana emekçilere daima sırtını dönen AKP hükümeti, ekonomik krizde de tüm tercihlerini sermaye kesimlerinden yana yapmaktadır.

Bugüne kadar yaşanan tüm krizlerin bedelini, işsiz, aç ve açıkta kalarak ödeyen emekçi ve yoksul kesimler, bir kez daha ekonomik krizin olumsuz sonuçlarıyla burun buruna getirilmiştir.

Peynirci Baba

2008 yılı başından bu yana doğalgaza, elektriğe ve temel gıda maddelerine yapılan zamlar, zaten büyük bir geçim sıkıntısı içinde olan emekçi ve yoksul kesimlerin hayatını iyice zorlaştırmıştır.

Tüm dünyada fiyatlar düşerken, Türkiye’de tüm ürünlere birbiri ardına zamlar gelmektedir. Faturalar ve mutfak harcamaları, geçen kışın neredeyse iki katına çıkmıştır. Yanlış ekonomik tercihlerin ürünü olan kriz sonucunda yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle tüm sektörlerde büyük bir işten çıkarma dalgası yaşanmaktadır.

Gazetecilerden, büro personeline, fabrika işçilerinden özel sektör çalışanlarına kadar pek çok kişi son aylarda işinden atılmıştır. Aileleriyle birlikte milyonlarca kişiyi etkileyecek ve derin toplumsal yaralar açacak bu işten çıkarmalar yaygınlaşırken, AKP hükümeti gelişmeleri seyretmekle yetinmektedir.

Dahası işsizlik fonunda biriken paralar, amacı dışında kullanıma açılması istenilerek mağduriyetin boyutları daha da büyütülmektedir.

Hükümetin görmezden gelmesi, krizin olmadığı anlamına gelmemektedir. Toplumun büyük bir kesimi krizle boğuşmaktadır. AKP ise tıpkı daha önceki hükümetlerin yaptığı gibi, krizi fırsat bilip, sosyal devlet uygulamalarını bütünüyle terk etmeye çalışmaktadır.

Mecliste bulunan Hastaneler Birliği yasa tasarısıyla kamu hastanelerinin özelleştirilmesi yolunda adım atılmak istenmektedir. Halkın büyük bir çoğunluğunun itirazına rağmen hayata geçirilen SSGSS yasasının olumsuzlukları gündelik yaşamda kendini göstermeye başlamışken, sağlık alanını tamamen piyasalaştıracak bu adım derhal geri çekilmelidir. AKP hükümeti sesimize ve uyarılarımıza kulak vermelidir.

Krizin etkisini daha da büyütmemek için başta doğalgaz ve elektrik olmak üzere, son bir yıl içerisinde yapılan fahiş zamlar geri alınmalıdır! İşten çıkartmaları yasaklamalı ve işsizlik fonunun amacı dışında kullanılmasına izin verilmemelidir.

Üç gün önce verilen AİHM kararı ile artık tamamen kesinleşen Toplu Sözleşme hakkımızın gereğini yerine getirilerek, derhal Kamu Emekçileriyle toplu sözleşme masasına oturulmalı ve 2009 yılı zamlarımızı yeniden belirlenmelidir.’dedi.

‘Değerli Basın Emekçileri ve Mücadele Arkadaşlarım.’ Diye sözlerine devam eden Eğitim Sen Mustafakemalpaşa Temsilcisi Seyit Ali Geçici sözlerini şöyle sürdürdü.

‘AKP Hükümeti, yaşanan ekonomik krizin etkilerini en aza indirmek için çaba harcamak yerine, toplumsal gerilimi ve çatışmaları yükselten bir tavır sergilemektedir. Başbakan’ın “ya sev ya terk et” beyanında açığa çıkan bu anlayışın hemen ardından Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün Brüksel’de yaptığı ırkçı-şoven açıklamalar ve son olarak AKP Kayseri milletvekili Abdulkadir Akgül’ün, “devlete karşı geleni vurmaktan hoşlanırım” sözleri, AKP’nin geldiği nokta açısından ibret vericidir.

Görülmektedir ki, AKP krizden çıkışı, tıpkı darbe ve sıkıyönetim dönemlerindeki gibi, baskıcı politikalarla toplumsal muhalefeti susturmakta aramaktadır. Yaşanan ekonomik krizin daha derin sosyal sorunlar yaratmaması için, toplumun geniş kesimlerinin çıkarlarını gözeten ekonomik ve sosyal politikalar hayata geçirilmelidir.

Bunun yolu ise antidemokratik ve faşizan uygulamalar yerine emek ve demokrasi yanlısı bir programın hayata geçirilmesidir. Buradan bir kez daha AKP hükümetine sesleniyoruz.

Zamlar geri çekilsin, işten atmalar yasaklansın ve emek-demokrasi programı hayata geçirilsin. 15 Kasım’da Türkiye’nin tüm illerinde alanlara çıkan on binlerce emekçi, 29 Kasım’da Ankara’da yan yana gelerek hükümete son uyarısını yapacaktır.

Bu krizi bizler yaratmadık ve bedelini ödemeyi kabullenmeyeceğiz! İşsizliğe, yoksulluğa ve zamlara karşı emek, barış ve demokrasiden yana tüm kesimleri 29 Kasım’da Ankara’ya bekliyoruz.’

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.